Denník N

Neželám si, aby si svoj život staval na tom mojom

Foto – IMDb
Foto – IMDb

Filmový dokument o Amy Winehouse definoval, ako život britskej speváčky odteraz vykladať.

Bol to vzácny okamih, keď Amy Winehouse šla nahrávať duet s Tonym Bennettom. Výnimočne nepila alkohol a nebrala žiadne drogy, bola slávna, bola opäť vo forme, objektívne nebol dôvod na trému.

Lenže Bennett bol jej idolom od mladosti a Amy sa zmocňovala nervozita. Keď ju spevák, starší o dve generácie, chlácholil, že každý má niekedy blok, dali ešte jeden pokus. Akoby sa naraz v štúdiu rozsvietilo a keď doznel posledný tón, padli si do objatia.

„Jej talent bol bez trhlín. Bola jednou z najrýdzejších džezových speváčok, aké som poznal,“ komentoval osemdesiatnik smrť speváčky v júli 2011 po otrave alkoholom.

Takých scén zo zákulisia je vo filme Amy viacero a nadšené ohlasy neklamú. Dokument, ktorý je teraz už aj v našich kinách, definoval pre budúcnosť, ako príbeh britskej hudobníčky rozprávať. Iní budú jeho obrysy odteraz len upresňovať.

Zopár hrubých neprávd?

Od Martina Scorseseho a Rolling Stones je pravidlom, že autorom dokumentu o hudbe je ideálne fanúšik. Tu to úplne neplatí.

Kvalifikáciou Asifa Kapadiu na tuto úlohu bol portrét jazdca Formuly 1 Ayrtona Sennu, takže boli oprávnené obavy, či to nie je remeselník schopný spraviť posmrtný portrét na počkanie komukoľvek. A otázok pred premiérou bolo viac.

Prvý sa po smrti Amy poponáhľal s knihou otec speváčky Mitch Winehouse. Stal sa tak autoritou s prirodzeným právom príbeh vykladať. Keď sa mu sám filmár ozval, najskôr si rozumeli.

„Bude to moderný a dôležitý film plný emócií, čo zachytí ducha doby,“ odkázala magazínu NME v apríli 2013 cez hovorcu rodina. „Podľa nám prezentovanej vízie by mohol ukázať príbeh Amy citlivo, úprimne, bez snahy o senzácie. Chceli by sme, aby to bola pocta jej hudobnému odkazu.“

Obrat prišiel o dva roky – po hrubom zostrihu záberov. „Dokument premeškal príležitosť osláviť hudbu a talent Amy,“ napísala v stanovisku rodina, podľa ktorej film obsahuje niekoľko „hrubých neprávd“.

Po premiére už vidíme, čo im mohlo prekážať.

Rodina tu predovšetkým vystupuje okrajovo. Úplne chýba obligátny záber na rodný dom speváčky, nespomína povolanie rodičov ani detstvo v protiklade ku kariére hviezdy.

Začína sa večierkom u kamarátky, kde 14-ročná Amy spieva, nasleduje rozprávanie, ako si ju našiel prvý lovec talentov. Jednoducho: doma veľa času netrávila, najmä keď sa rodičia rozviedli a predtým plaché dievčatko začalo fajčiť, nosiť piercing, tetovanie, chodiť poza školu a našlo si frajera.

„Čo by som teraz chcela? Celé dni byť zatvorená doma, počúvať muziku, písať texty a húliť, húliť, húliť do rána bieleho… To ťažko môže robiť niekto, kto býva s mamou,“ opísala priority v roku 2002, keď jej zmluva na nahrávku umožnila kúpiť si vlastný byt.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie