Legenda o zápase, ktorý otočili v posledných sekundách

Strelec vyrovnávajúceho gólu Manchestru Teddy Sheringham. Foto – TASR/AP

Futbalové zápasy niekedy rozhodujú góly v poslednej minúte. Minulý týždeň sa to podarilo Žiline. Najpamätnejší obrat sa však podaril Manchestru United proti Bayernu vo finále Ligy majstrov 1999.

Pamätná Petržalka gólom v nadstavenom čase predĺženia proti Kairatu Almaty začala písať príbeh, na ktorý spomíname dodnes: na jeho konci na premočenom Tehelnom poli k zúfalstvu doháňala veľké FC Porto, obhajcu trofeje.

Nayimov legendárny gól z polovice ihriska vo finále dnes už neexistujúceho Pohára víťazov pohárov, tiež na konci predĺženia, vďaka ktorému Real Zaragoza porazil Arsenal.

Menšie javisko, na ňom William a gól Žiliny v poslednej sekunde proti Poltave.

Finále Ligy majstrov 1999, Bayern proti Manchestru United – zrejme najväčší obrat vo futbalových dejinách.

Finále 1999: Tri nadstavené minúty a ako si ich pamätajú aj Solskjaer a Ferguson

Všetko pripravené na veľký zápas

Nedá sa ubrániť pocitu, že to boli akosi iné časy; v zostave Bayernu desať Nemcov, čo meno – to legenda. Veľký Lothar Matthäus, tiež veľký (hoci inak) Carsten Jancker, jaskynný muž Jens Jeremies, Oliver Kahn, Mario Basler a Stefan Effenberg; na druhej strane Peter Schmeichel, David Beckham a Ryan Giggs, Andy Cole, Dwight Yorke, Teddy Sheringham a Ole Gunnar Solskjaer. Ako ďaleko je k pocitu, že takí už dnes nehrávajú?

Bayern v semifinále vyradil Dynamo Kyjev vedené Valerijom Lobanovským. Brilantní Ukrajinci si robili, čo chceli, vyhrávali o dva góly, ale chceli dať viac, len preto, že vedeli, že môžu. Namiesto toho Nemci chladnokrvne vyrovnali, v odvete vyhrali 1-0 a postúpili. Príbeh Dynama Kyjev z konca 90. rokov, jeden z tých nenaplnených.

Bayern a United sa stretli už v základnej skupine (neuveriteľnej, tretia za nimi skončila Barcelona), oba zápasy sa skončili remízou, teraz bol čas to rozseknúť.

Ako sa Bayern zrútil

Pravdu? Bayern bol väčšinu času lepší. V šiestej minúte dal z priameho kopu gól Basler a ďalej sa toho mnoho nedialo. Nezdalo sa, že by United mohol vyrovnať – ak sa aj snažil, nemecké protiútoky boli omnoho nebezpečnejšie. Sheringham a Solskjaer síce priniesli oživenie, ale v momente, keď štvrtý rozhodca dvíhal tabuľku, aby oznámil, že nadstavovať sa budú tri minúty, sa ešte aj britskí komentátori zhodli, že United by tých minút potreboval skôr dvadsať. Lenže, no, viete ako.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.