Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Predpovede pre Česko sú zlé, tisíc obetí považujú za lepší scenár

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

už niet pochýb o tom, že jeseň a zima budú v Európe vyzerať podobne ako jar, keď svet zasiahla prvá vlna pandémie. Počty potvrdených prípadov rastú na celom kontinente a vlády museli začať zavádzať nové obmedzenia.

Medzi štáty, ktoré sú na tom najhoršie, patrí Česko, nepríjemným prognózam preň sa venujeme vo Svetovom newsfiltri.

Píšeme aj o tom, že Trump je späť, no podľa expertov si koleduje o problémy, a že postsovietsky priestor má za sebou ďalšie bizarné voľby.


Európa: Druhá vlna je definitívne tu

Česko čakajú najťažšie mesiace v novodobých dejinách. Aj tento týždeň zaznamenala krajina rekordy v počte nových pozitívne testovaných (skoro 10-tisíc denne), ľudí s covidom-19 v nemocniciach (2920, pätina sú vážne stavy) či úmrtí.

Ako to vyzerá: Denne v Česku zomrie skoro 50 ľudí, za október už hlásia 559 pozitívne testovaných obetí. V počte potvrdených prípadov za deň sú Česi v prepočte na obyvateľov momentálne štvrtí najhorší na svete (po Vatikáne, Andorre a Francúzskej Polynézii) a piati v počte denných obetí.

Vláda síce prijala niečo, čo sa dá nazvať čiastočným lockdownom (zatvorené školy, bary, reštaurácie), no kým sa tieto opatrenia prejavia, budú stúpať počty infikovaných aj tých, čo sú vo vážnom stave v nemocniciach.

Mnohé sú už teraz na pokraji kapacít a vedia, že nápor sa v najbližších týždňoch nezmenší. Práve naopak.

Mnohí zdravotníci sú infikovaní, preto môže byť problémom nedostatok personálu, no Česko sa pripravuje aj na nedostatok lôžok. V sobotu začne armáda stavať poľnú nemocnicu na pražskom výstavisku Letňany. Ráta sa s asi 500 lôžkami, no nie je jasné, kto ich bude obsluhovať.

Ide o opatrenie, ktoré sme na jar videli v tých najhoršie zasiahnutých oblastiach – vo Wu-chane, v New Yorku, Madride či na severe Talianska.

Čo bude ďalej: Bezútešnú prognózu na najbližšie týždne zverejnil český ústav zdravotníckych informácií a štatistiky. Jeho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Joe Biden

Koronavírus

   Podcast Denníka N

   Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

   Svet

   Teraz najčítanejšie