Denník N

Ako sa obliecť na beh v zime? Predstavte si, že je vonku o 10 stupňov viac, radí odborníčka

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Pri nových opatreniach zostáva beh v exteriéri jednou z mála ľahko dostupných športových aktivít.

Horšie je to často s odhodlaním, keďže opatrenia prichádzajú v čase vrcholiacej jesene a blížiacej sa zimy. Tma ani chladné počasie však nie sú prekážkou, ak sa na ne dobre pripravíme.

Silvia Petrjánošová z bežeckého obchodu RunningPro vysvetľuje, ako sa správne obliecť, aby bol beh v chladnom počasí pohodlný a hlavne bezpečný pre zdravie.

Bavlna je rizikom pre zdravie

V posledných rokoch nastal pokrok vo vnímaní športového oblečenia a väčšina bežcov si uvedomuje, že funkčné tričko je lepšou voľbou ako bavlnené. Nejde len o pohodlie pri behu, ale predovšetkým o eliminovanie zdravotného rizika.

„Bavlna neodvádza vodu, naopak, zadržiava ju, čo zvyšuje riziko prechladnutia. Obzvlášť na jeseň a v zime,” vysvetľuje Silvia Petrjánošová. Hlavnou výhodou funkčného oblečenia je práve jeho schopnosť odvádzať vlhkosť a udržiavať pokožku v relatívnom suchu.

Ako efektívny návod obliekania sa v chladnom počasí sa ukazuje systém troch funkčných vrstiev. Prvá vrstva je základná, druhá tepelno-izolačná a tretia je ochranná.

Základná vrstva

Prvá a najdôležitejšia vrstva. Ide o oblečenie, ktoré je v priamom kontakte s pokožkou a najviac sa podieľa na ochrane zdravia. Preto sa odporúča byť pri výbere dôsledný. Dôraz treba klásť na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie