Denník N

Bol taký populárny, že ho zakázali? Ženský futbal ohrozuje materstvo, tvrdili dobové médiá

Kapitánka Plymouthu povedala, že FA je „sto rokov za opicami“.

Pred sto rokmi prišlo k štadiónu pred zápasom medzi ženskými tímami Dick Kerr a St Helen asi 68-tisíc fanúšikov. Dnu ich však pustili len 53-tisíc.

Hralo sa v Goodison Parku, dnešnom domácom štadióne Evertonu. Jeho dnešná maximálna kapacita nepresahuje 40-tisíc, keďže všetky miesta už musia byť z bezpečnostných dôvodov na sedenie.

Na začiatku 20. rokov bolo v Anglicku vyše 150 ženských tímov. V decembri 1921 však anglická futbalová asociácia (FA) profesionálny ženský futbal na 50 rokov zakázala. Futbal totiž pre ženy „nebol úplne vhodným športom“. Prispeli k tomu aj niektoré noviny, podľa ktorých futbal predstavoval „hrozbu pre materstvo“.

Ako píše BBC, toto rozhodnutie navždy zmenilo trajektóriu histórie ženského futbalu.

Lisa Jenkelová si robí doktorát na univerzite v Groningene. Vo februári napísala o zákaze ženského futbalu rozsiahlu akademickú prácu.

„Na tomto príbehu pekne vidieť, že šport vo väčšine prípadov nie je iba zrkadlom sociálnych a kultúrnych trendov. Naopak, je ich súčasťou,“ hovorí pre Denník N.

V tomto článku sa venujeme zabudnutej histórii britského ženského futbalu, keď „muži rozhodovali o ženských telách“. Prečo ho na 50 rokov zakázali? A akú úlohu v tom zohrala politika a médiá?

Fajčila, pila a nadávala

Prvé ženské kluby začali vznikať v 90. rokoch 19. storočia. Centrom ženského futbalu sa stal Preston na severozápade Anglicka.

„Boli to robotníčky, ktoré sa nezľakli zobrať na seba zodpovednosť predpojatého mužského establišmentu v čase, keď ženy všetkých tried bojovali za slobodu,“ povedal pre Daily Express autor knihy o histórii ženského futbalu Tim Tate.

Daily Express píše, že tieto hráčky brali futbal nesmierne vážne. Ako príklad uvádza

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie