Denník N

Galéria: Ako vznikali noviny plné ilustrácií vojačikov, matriošiek či Amy Winehouse

Kresby Michaely Chmelíčkovej v pondelkovom vydaní Denníka N.
Kresby Michaely Chmelíčkovej v pondelkovom vydaní Denníka N.

Väčšinou sú v novinách fotografie, no my ich občas nahradíme umením. Pondelkové noviny však vznikali ešte inak. Ilustrátorka a grafická dizajnérka od nás dostala témy a texty jednotlivých článkov a ku každému nakreslila novú ilustráciu.

„Bolo to naozaj náročné. V piatok večer, keď som mala väčšinu textov alebo aspoň tém, sa mi zdalo, že to bude jednoduché. Mala som kopu nápadov, ako k nim urobiť obrázky, no v sobotu ráno to už nefungovalo a musela som začať odznova,“ hovorí Michaela Chmelíčková, grafická dizajnérka a ilustrátorka.

Oslovili sme ju, aby skúsila upraviť vzhľad dnešného čísla našich novín a ku každému textu nakreslila obrázok, ktorý by nahradil fotografiu. „Od začiatku mi bolo jasné, že nechcem úplne meniť layout novín, lebo je nastavený dobre a jeho vývoj trval dlho. Pri tejto príležitosti som však vymenila písmo pre všetky nadpisy a titulky fontom domáceho typografa Jána Filípka, ktorý mám rada a spĺňa aj všetky parametre novinového fontu.“

To, ako noviny vyzerajú, podľa nej môže ovplyvniť to, ako ich čitateľ vníma; iba dobrý dizajn však nestačí. Dobrý dizajn v našich končinách navyše stále na mnohých pôsobí skôr odstrašujúco, lebo naň nie sme zvyknutí. „So zlým dizajnom vyrastáme – stačí sa pozrieť na mnohé učebnice, z ktorých sa učia deti na základných školách. Potom niet divu, že keď sa človek stretne s niečím dobrým, často to neprijme, lebo je to na jeho vnímanie príliš odlišné,“ hovorí Michaela Chmelíčková v rozhovore.

Kultúra

Teraz najčítanejšie