Denník N

Kritika počtu navrhnutých nominácií Jozefa Čentéša je nezmyselná

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Ak sa právnické fakulty v spoločenskej diskusii vyslovili o jednej z kľúčových funkcií boja proti kriminalite, ich hlas nemôže byť šmahom ruky zmietnutý zo stola s bizarným odôvodnením, že sú kartel.

Autor pôsobí na Katedre trestného práva a kriminológie
Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave

Jozef Čentéš je profesorom trestného práva, váženým, uznávaným a rešpektovaným odborníkom v oblasti trestného práva v akademickej obci aj na prokuratúre, ktorý sa podieľal na rekodifikácii trestného práva a výchove novej generácie právnikov. Je dlhoročným prokurátorom Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky.

V roku 2011 bol Národnou radou Slovenskej republiky zvolený za kandidáta na generálneho prokurátora. V dôsledku imaginárnych nezmyslov a procedurálnych obštrukcií vyvolaných vtedajším prezidentom Gašparovičom do tejto funkcie vymenovaný nebol. Prezident Gašparovič profesora Čentéša jednoducho odmietol vymenovať do funkcie generálneho prokurátora.

Ústavný súd následne rozhodol o porušení jeho základného práva v zmysle čl. 30 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky. To znamená o porušení jeho práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok. No aj napriek tomu, že Jozefovi Čentéšovi boli v zmysle rozhodnutia Ústavného súdu porušené jeho základné práva a slobody garantované ústavou, za generálneho prokurátora nikdy vymenovaný nebol. Ústavný súd mu priznal len náhradu škody.

Teraz profesor Čentéš kandiduje na generálneho prokurátora opäť. Za kandidáta ho nominovali viaceré právnické fakulty, ktoré v tejto situácii využili právo navrhnúť kandidáta na generálneho prokurátora, ktoré im priznáva zákon. Okrem nich tak urobila Rada prokurátorov SR, Slovenská komora exekútorov a verejná ochrankyňa práv.

No aj napriek tomu sa v médiách objavili útoky proti profesorovi Čentéšovi, ktorými sa mu vyčítal počet navrhnutých nominácií (7). Vo svojej podstate nedehonestovali len samotného kandidáta, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maroš Žilinka

Komentáre

Teraz najčítanejšie