Denník N

Z covidovej letargie Poľska na stovku mŕtvych denne. Smerujeme ku katastrofe, varujú lekári na slovenských hraniciach

Čestná stráž poľského prezidenta. Foto - TASR/AP
Čestná stráž poľského prezidenta. Foto – TASR/AP

Ešte pred mesiacom poľská vláda zásadne obmedzila testovanie len na ľudí s najťažšími symptómami. Realita však napokon nepustila: len v stredu zabila choroba 116 pacientov, obsadená je už polovica covidových lôžok a veľká časť pľúcnych ventilátorov v krajine.

Na konci septembra som absolvoval rozhovory s dvomi čelnými epidemiológmi, ktorí pomáhajú kreovať poľskú politiku boja proti koronavírusu.

Obaja sa zhodli, že obmedzenie bezplatného testovania ušetrí štátne prostriedky a zároveň nijako neohrozí bezpečnosť obyvateľov. 15. septembra sa v Poľsku aktualizovali protokoly a bezplatné testovanie je odvtedy vyhradené len pre pacientov, ktorí vykazujú aspoň štyri symptómy – teplota nad 38 °C, kašeľ, sťažené dýchanie a strata čuchu alebo chuti.

Poľská cesta: menej testov znamená viac informácií

Obaja uviedli známe argumenty – najrozšírenejšie a cenovo dostupné molekulárne testy sú príliš citlivé a vírus v neaktívnej forme nachádzajú aj u zdravých jedincov, mnohé výtery majú navyše diskutabilnú kvalitu. Upozornili aj na líšiace sa špecifiká jednotlivých testov od rôznych producentov a laboratórií. Spolu s problémami pri masovom administratívnom spracovaní výsledkov to podľa nich spôsobuje „informačný šum“ – mätúce a nepresné údaje o reálne nakazených ľuďoch, v ktorých sa strácajú dôležité informácie potrebné na presné riadenie epidemiologických opatrení.

Procedúra hodnotenia dnes preto v Poľsku bežne vyzerá tak, že človek s podozrením na infekciu sa telefonicky spojí so svojím obvodným lekárom, no ak nemá spomínané štyri symptómy, lekár mu bezplatný test automaticky odmietne, a to aj v prípade, že mal kontakt s nakazenou osobou. Bude mu odporučená samoizolácia alebo zaplatenie testu z vlastných prostriedkov.

Profesor Krzysztof Simon, jeden z dvoch oslovených špecialistov, triezvo odhadol, že týmto spôsobom neprejde podmienkami testovania až päťnásobne viac infikovaných Poliakov, než je tých, u ktorých sa prítomnosť vírusu podarilo zistiť. Podľa jeho kolegu profesora Guta to však nie je žiadny dôvod na paniku. Na otázku, či nehrozí, že bezpríznakoví – najmä mladí – ľudia môžu takto nevedomky šíriť nákazu v starších a ohrozenejších skupinách obyvateľstva, odpovedal s istotou, že podobného scenára sa v Poľsku netreba obávať.

Najhoršie na našich hraniciach

Realita v poľských nemocniciach zodpovedala ich optimizmu presne dva týždne. Potom sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Waršawská polityka s Tomášom Forróom

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie