Denník N

Ideme českou cestou, počet infikovaných na Slovensku kopíruje rast v Česku, varuje minister zdravotníctva (+ grafy)

Zdroj - Ministerstvo zdravotníctva
Zdroj – Ministerstvo zdravotníctva

Na Slovensku za štvrtok po prvýkrát pribudlo viac ako dvetisíc nových infikovaných. Pozitívny test na koronavírus má už 683 zdravotníkov.

Situácia je na Slovensku už taká vážna ako v Česku pred necelými tromi týždňami, oznámil v piatok minister zdravotníctva Marek Krajčí. Priebeh a nárast počtu infikovaných na Slovensku takmer identicky kopíruje rast v Česku.

Dokladá to dvomi krivkami – počtom prípadov na 100-tisíc obyvateľov a mierou pozitívnych testov zo všetkých testovaných (TPR). Slovenské a české krivky od momentu 100 prípadov sa takmer úplne prekrývajú.

Bodkočiarkovaná krivka na grafe ukazuje počet pozitívnych pacientov zo všetkých testovaných, v tomto ukazovateli sme už dokonca nad úrovňou, ktorú dosahovali Česi pred tromi týždňami. „Treba robiť všetko pre to, aby sa naša krivka odchýlila od tej českej,“ povedal infektológ Pavol Jarčuška.

Už odhalíme aj málo bezpríznakových

Kritické je podľa ministra zdravotníctva aj to, že pri testovaní dnes dokážeme zachytiť len málo bezpríznakových pacientov. To znamená, že z pozitívne testovaných je asi len 25 percent tých, ktorí nemajú žiadne príznaky. Ostatní pozitívne testovaní príznaky majú.

To podľa Krajčího znamená, že situáciu nemáme pod kontrolou. „Pravdepodobne nám uniká dosť veľa ľudí, ktorí sú asymptomatickí a nie sú testovaní,“ tvrdí minister.

Kritická začína byť situácia aj v nemocniciach, ktoré zapĺňajú svoje lôžka pacientami s covidom-19.

Rastie aj počet infikovaných zdravotníkov, je ich už najmenej 683.

Čísla sa zdvojnásobujú

Za posledný týždeň sa zdvojnásobili všetky kľúčové pandemické čísla. Dvojnásobne stúpol aj počet priemerných denných prípadov. Za štvrtok denný prírastok prvýkrát presiahol dvetisíc prípadov. Laboratóriá vyhodnotili rekordných 14-tisíc testov, v priemere však vieme denne urobiť asi 9-tisíc testov. Kĺzavý medián má hodnotu 1410, opatrenia sa budú zmierňovať pri kĺzavom mediáne 500.

Počet ľudí na pľúcnej ventilácii stúpol z 31 na 51 a dnes je celkovo hospitalizovaných 540 pacientov.

Infikovaných nad 65 rokov je už takmer 1300. Celkovo je aktívne chorých viac ako 19-tisíc ľudí.

Ako sú na tom ostatné krajiny? Podľa ministra zdravotníctva je situácia v Rakúsku a v Maďarsku stabilizovaná, no v Poľsku, naopak, rapídne stúpa počet infikovaných a kritická začína byť situácia v regiónoch na hranici so Slovenskom.

Pri pohľade na mapu Európy jasne svieti celé Česko a regióny Španielska, Francúzska, Veľkej Británie a Belgicka. Slovensko patrí medzi krajiny zasiahnutejšie nákazou.

Takmer všetky slovenské okresy sú už červené

V piatok zverejnili aj mapu rizikovosti okresov. Kritické, teda červené, sú už takmer všetky regióny na Slovensku, len sedem je ich menej rizikových, teda oranžových, zelený nie je ani jeden.

Najlepšia situácia je momentálne v okresoch Nové Mesto nad Váhom, Kysucké Nové Mesto, Nové Zámky, Levice, Zvolen, Revúca a Gelnica.

Situácia sa tak za týždeň zhoršila, keďže ešte minulý týždeň bolo 11 okresov oranžových a šesť zelených, teda bezpečných. „Za týždeň stúpla vyťaženosť nemocníc a postupne sa nám zapĺňajú,“ oznámil v piatok minister Krajčí.

V Bardejove, kde výrazne rastie počet infikovaných a v nemocnici je pozitívnych viac ako sto zdravotníkov, sa situácia vymkla spod kontroly, povedal v Rádiu Expres minister zdravotníctva. Bardejov sa tak stal okresom, kde pribudlo najviac pozitívne testovaných – 129. Nad sto nových prípadov mali aj okresy Žilina, Čadca a Liptovský Mikuláš.

Doterajšie nemocnice už nestačia

„Dali sme signál, aby sa 59 nemocníc reprofilizovalo a aby prijímali pacientov s covidom-19,“ povedal v Rádiu Expres Krajčí. Doteraz pacientov s koronavírusom prijímalo 12 nemocníc.

Nemocníc aj lôžok máme podľa ministra dostatok, preto ani nepristúpime k stavbe poľnej nemocnice. Na jej stavbu vyzval minister hospodárstva Richard Sulík v Hospodárskych novinách, poľnú nemocnicu stavajú aj v Česku, kde za štvrtok pribudlo takmer 10-tisíc nových infikovaných.

Okrem psychiatrických musia mať všetky nemocnice, ktoré spadajú pod hospodársku mobilitu, vyčlenené jedno lôžko pre pacienta, ktorý potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

„Takéto lôžka sú v jedenástich nemocniciach po celom Slovensku a zároveň jedno takéto lôžko je k dispozícii aj v každej z ďalších 38 nemocníc,“ tvrdí ministerstvo zdravotníctva. Ministerstvo nariadilo 48 nemocniciam, aby vyčlenili 10 percent lôžok pre pacientov s covidom-19. „V prípade potreby sa tento stav môže ešte navýšiť,“ dodávajú. Teraz je k dispozícii 700 lôžok pre pacientov s covidom-19, v nemocnici je momentálne viac ako 500 pacientov.

Keďže už aj menšie regionálne nemocnice budú prijímať pacientov s covidom-19, situácia je podľa ministerstva zdravotníctva nateraz stabilizovaná. To napríklad znamená aj to, že pacientov z Bardejova môžu prevážať povedzme do nemocnice v Starej Ľubovni.

Nateraz máme na Slovensku deväť vozidiel, ktoré dokážu prevážať aj pacientov v ťažkom stave, v zálohe je ich ďalších sedem. Tieto vozidlá dokážu prepravovať aj pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

Viac ako 600 infikovaných zdravotníkov, pacientov netestujú

V nemocniciach začína stúpať aj počet infikovaných zdravotníkov. Aktuálne má pozitívny test na koronavírus 683 zdravotníkov.

Nakaziť sa mohli aj od pacientov, o ktorých sa starajú, a podľa ministra Krajčího by k ich bezpečnosti prispelo, ak by boli testovaní všetci pacienti hospitalizovaní v nemocniciach. Dnes totiž netestujú napríklad ani pacientov, ktorých idú operovať.

Minister povedal, že pripravujú stratégiu na to, ktorí lekári budú vypomáhať v nemocniciach v prípade, že sa väčšina zdravotníkov nakazí koronavírusom. Ako prví by na pomoc mali prísť najmä lekári zo špecializovaných ambulancií.

Podľa ministra by mali vo svojich ambulanciách naďalej ostať všeobecní lekári, ktorí sú prvým kontaktom pre nakazených. Tí dokážu triediť pacientov na tých, ktorí sa môžu naďalej liečiť doma a šetriť kapacity. V nemocniciach by nemali pomáhať ani lekári z iných nemocníc, keďže každá nemocnica môže byť postihnutá, dodal Peter Stachura, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva.

Reprodukčné číslo je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího od 1,3 do 1,5. Ide o číslo, ktoré ukazuje, koľkých ľudí nakazí jeden infikovaný. Cieľom je znížiť toto číslo pod 1, vtedy sa vírus nešíri, ale počet infikovaných pomaly klesá. Ak by všetci ľudia dodržiavali základné opatrenia – nosili rúška, umývali si ruky a dodržiavali by odstupy, tak by o dva týždne mohla byť situácia výrazne lepšia, povedal v Rádiu Expres.

Menej cestujeme autom, hromadnou dopravou aj pešo

Od 1. októbra platia prísnejšie opatrenia, od štvrtka sa ešte sprísnili. Aj keď Krajčí hovorí, že stojí za hlavným hygienikom, Ján Mikas by podľa ministra mohol byť razantnejší.

Od sprísnenia opatrení mobilita na Slovensku výrazne klesla, aj keď ešte nedosahuje hodnoty z prvej vlny. Aktuálne je mobilita pod normou – v prípade hromadnej dopravy klesla o 39 percent, automobilová doprava o 12 percent a chôdza o 16 percent.

Zdroj – Ministerstvo zdravotníctva

Počas prvej vlny bola mobilita na Slovensku ešte nižšia, prudko však vzrástla po uvoľnení opatrení v lete. V septembri sa navyše ľudia vrátili do hromadnej dopravy, a to po začatí školského roka. Keď vláda zatvárala stredné školy, argumentovala najmä tým, že študenti veľa jazdia vlakmi, autobusmi a MHD.

Antigénové testy budú mať nemocnice najbližšie dni

Aj keď nové a rýchle antigénové testy majú byť na Slovensku už od začiatku tohto týždňa, ministerstvo ich začne distribuovať až v najbližších dňoch. Najskôr ich dostanú nemocnice.

„Počet testov závisí od priemerného počtu hospitalizácií v danom zdravotníckom zariadení,“ tvrdí ministerstvo. Testy dostanú aj záchranky.

Ako sa budú zverejňovať počty pozitívnych testovaných antigénovými testmi, ministerstvo nehovorí. Zatiaľ sa do oficiálnych štatistík zaraďujú len PCR testy.

Antigénové testy sú rýchlejšie, ale menej presné. „Ich princíp je v tom, že reagujú na bielkovinu, ktorá samotný vírus obaľuje. Antigénové testy sú efektívnym nástrojom na zistenie možného infikovania osôb. Teda vhodné sú najmä pre osoby, pri ktorých je potrebné potvrdiť alebo vylúčiť covid-19,“ tvrdí ministerstvo. Štát zatiaľ nakúpil pol milióna týchto testov.

Vyhodnotenie je pri antigénových testoch hotové o 15 až 30 minút.

V zdravotníctve sa antigénové testy používajú v nemocniciach, v ambulanciách, pri podávaní chemoterapie, rádioterapie – vždy podľa rozhodnutia lekára, v jednodňovej chirurgii, pri stomatochirurgických a ORL výkonoch či v sanitkách pri prevoze pacienta do nemocnice.

„Využívané budú aj pri testovaní v domovoch sociálnych služieb, pri testovaní policajtov, hasičov, nelegálnych migrantov,“ dodáva ministerstvo.

Koronavírus na Slovensku a ako ideme českou cestou (MZ SR) by projektnsk on Scribd

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie