Denník N

Milióny testov počas dvoch víkendov. Vláda chystá plošné testovanie ľudí antigénovými testami

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Premiér pripustil, že ak by k testovaniu neprišlo, dá demisiu. „Som ochotný od toho upustiť, ale zároveň zvolím demisiu,“ povedal.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) avizuje veľké testovanie občanov na covid-19. Testovanie má prebehnúť dvakrát: najprv počas víkendu o dva týždne počas Dušičiek a potom aj v priebehu toho nasledujúceho. „Bude to operácia, akú Slovensko nezažilo, a myslím, že ani iná krajina,“ vraví premiér.

Testovanie bude bezplatné, pomáhať s ním budú ozbrojené sily.

Matovič v sobotu na tlačovej konferencii oznámil, že štát toto testovanie chystá už tri týždne. Kolegov z vlády ešte koncom septembra požiadal o utajený režim. Vláda podľa neho objednala približne 13 miliónov kusov antigénových testov. Ide o testy, ktoré je možné vyhodnotiť už po 15 minútach.

„Nastal čas, aby som povedal občanom, ako to je,“ povedal premiér na tlačovke.

Premiér o plánoch vlády nechcel informovať skôr a odôvodnil to skúsenosťou z prvej vlny pandémie, keď časť objednaných ochranných pomôcok či testov neskončila nakoniec na Slovensku.

Vraví, že v tejto chvíli je to jediná cesta, ako zvrátiť vývoj pandémie. „Ak by chcel niekto na mňa vyvinúť tlak, že touto cestou nepôjdeme, ja sa pod to nepodpíšem,“ povedal Matovič, ktorý plošné testovanie spojil so svojím zotrvaním vo funkcii.

Ak by z rokovaní a verejnej debaty v najbližších dňoch vyplynulo, že plán sa neuskutoční, je pripravený odísť z funkcie. „Som ochotný od toho upustiť, ale zároveň zvolím demisiu,“ povedal.

Ako počas volieb

Matovič vraví, že testovanie prebehne spôsobom, ako sme naučení chodiť na voľby. Zriadených by bolo 5997 odberových miest, na každom by pôsobilo asi 7 ľudí. Medzi nimi by boli zdravotnícki pracovníci, príslušníci ozbrojených síl aj miestnej samosprávy – dokopy na celom Slovensku asi 43-tisíc ľudí. Ľudia by podľa abecedy mali určenú hodinu, kedy by sa mali prísť otestovať.

„Ľuďom nechcem komplikovať život, každý má občiansky preukaz. Jednoducho prídete na najbližšie odberové miesto svojho pobytu. Radšej ľudí dopíšeme do odberových zoznamov,“ povedal Matovič. Ľudia sa tak nebudú musieť kvôli tomu presúvať z Bratislavy na východ a podobne. Testovanie bude bezplatné.

Hlavná časť testovania podľa Matoviča prebehne o dva týždne v sobotu a nedeľu. Ešte týždeň predtým chystajú pilotné testovanie v Tvrdošíne, Námestove a Dolnom Kubíne, a ak to vyjde, tak aj v Bardejove.

Ide o okresy, ktoré majú v prepočte na počet obyvateľov najviac potvrdených prípadov na Slovensku.

Matovič ešte nedáva jednoznačnú odpoveď, či bude testovanie povinné. „Odpoveď dnes nepoznám. Ak sa rozhodneme, že to bude povinné testovanie, musíme zmeniť zákon.“ V takom prípade by ten, kto na testovanie nepríde, mohol prísť o niektoré sociálne dávky alebo výhody, ktoré od štátu má. Alebo naopak tých, čo prídu, by štát nejako odmenil. „Ale ja neviem sám. Verejný záujem je dostať čo najviac ľudí k testom,“ vraví Matovič.

Deti do 10 rokov zrejme testované nebudú, taký je predbežný názor pediatrov. Matovič zvažuje pravidelné testovanie aj na hraniciach, pendleri by boli testovaní raz za dva týždne.

Plán schvaľuje aj SaS, Matovičov koaličný partner. Šéf strany Richard Sulík na Facebooku napísal, že celoplošné testovanie považuje za správny krok. „Testy sú kúpené, na Dušičky pretestujeme všetkých obyvateľov a budeme vedieť, kto je a kto nie je nakazený. Potom je to na zodpovednosti infikovaných, aby dodržali karanténu. Prosím veľmi pekne všetkých, aby sa testovania zúčastnili.“

„Samozrejme, že s tým súhlasím. Vláda to pripravovala niekoľko týždňov, som rád, že do toho môžeme ísť,“ povedal minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak.

Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár neskôr dodal, že to podporujú, ale musí to byť dobrovoľné a štát by za to mal ľudí nejako odmeniť.

S celoslovenským testovaním súhlasí aj vicepremiérka a šéfka Za ľudí Veronika Remišová: „V strane Za ľudí už od mája tlačíme na zvyšovanie kapacity testovania. Na záchranu pracovných miest a ekonomiky, ako aj návrat k normálnemu životu je zjavne potrebná radikálna operácia.“ Podľa nej zatváranie ekonomiky aj krajín, čo sa doteraz v Európe aj inde používalo ako riešenie, má negatívny dosah na spoločnosť. „Zatiaľ sú ešte otvorené otázky, ktorých riešenie je pre nás dôležité, o nich však budeme hovoriť na vláde s partnermi, pretože riešime najväčšiu krízu od 2. svetovej vojny a musíme postupovať ako vláda jednotne,“ dodala Remišová.

Opozičný Hlas oznámil, že si počká na vysvetlenie, čo presne má plošné testovanie priniesť a za akých podmienok prebehne. „Pri obrovskom amaterizme tejto vlády v zdravotnej, ekonomickej i sociálnej oblasti máme oprávnené pochybnosti, či ho dokáže vláda pripraviť tak, aby prinieslo zmysluplné výsledky a aby zároveň nenapomohlo ďalšiemu šíreniu vírusu,“ uviedla strana.

Kupujú milióny testov

Správa štátnych hmotných rezerv už začala antigénové testy obstarávať. „Testy nás v priemere budú stáť asi 4 eurá bez DPH jeden,“ povedal Matovič.

Podľa neho boli tri víťazné firmy: najnižšia cena bola 3,90 eura bez DPH, stredná 3,95 eura (a za tú sa nakúpi najviac testov) a najvyššia 4,45 eura. „Určite to budú desiatky miliónov dokopy. Ale ak sa nedokážeme spoločne zomknúť, denné škody budú podľa môjho odhadu 70 až 80 miliónov eur,“ tvrdí premiér.

Premiér bude o testovaní bližšie informovať v nedeľu po mimoriadnom rokovaní vlády o 14.00 hod.

Správu budeme aktualizovať

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Hegerova vláda

Koronavírus

    Plošné testovanie

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie