Denník N

Fanúšik priletel, aby mu v Trnave pobozkal nohu. Bališ je v klube z Premier League legendou

13. apríl si West Bromwich dodnes pripomína ako Deň Igora Bališa.

Bol to moment, ktorý mal rozhodnúť o celej sezóne. Niektorí priaznivci West Bromwichu Albion sa naň ani nemohli pozerať. West Bromwich kopal v 92. minúte zápasu v Bradforde penaltu, ktorú za stavu 0:0 zúfalo potreboval premeniť.

Hostia museli zvíťaziť, aby mali pred posledným kolom druhej anglickej ligy vo vlastných rukách postup do Premier League. Problém však bol v tom, že futbalisti Albionu kopali počas sezóny jedenásť penált a osem nepremenili.

Tú najdôležitejšiu prišiel rozohrať nečakaný strelec – slovenský krajný obranca Igor Bališ. Z tribúny sa ozvalo hlasné povzbudzovanie: „Igor, Igor, Igor!“

Bališ sa rozbehol a presvedčivo poslal loptu do dolného rohu, čím v dave fanúšikov West Bromwichu spustil šialenstvo. „Je to čistá radosť, znamenala už niekedy penalta pre Albion tak veľa?“ pýtal sa televízny komentátor Alistair Mann.

West Bromwich v záverečnom kole zdolal aj Crystal Palace a po deviatich rokoch postúpil do najvyššej anglickej súťaže. Bališ sa vďaka premenenej penalte stal kultovou postavou, 13. apríl si West Bromwich dodnes pripomína ako Deň Igora Bališa.

V článku sa dočítate:

  • ako Bališ presvedčil trénera, že kope penalty,
  • čo si na ňom fanúšikovia Albionu vždy cenili,
  • čo je jediná vec, ktorú by hráčom neodpustili,
  • ktorá hviezda Bališovi gratulovala k výkonu.

Penalta? Jasné, nie je problém

Keď Bališovi v telefóne pripomenieme slávny moment, priznáva, že pred penaltou bol veľmi nervózny. „Ak by mi niekto zmeral tlak, asi by roztrhlo tlakomer. Nevedel som si predstaviť, čo by sa stalo, ak by som nedal,“ hovorí Igor Bališ.

Slovák nikdy nebol pravidelným exekútorom penált, ale trénera Garyho Megsona presvedčil o opaku. „S penaltami sa nám nedarilo a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie