Denník N

Nórsky a slovenský pandemický svet

Premiér Igor Matovič s hlavným hygienikom Jánom Mikasom. Foto - TASR
Premiér Igor Matovič s hlavným hygienikom Jánom Mikasom. Foto – TASR

Tam, kde sa opakovane popiera pravda a spravodlivosť, sa darí akémukoľvek vírusu. Ohrozené často nebýva fyzické zdravie ľudí, ale mentálna kondícia, ktorá paralyzuje celú spoločnosť. Výsledkom je, že ľudia prestávajú veriť všetkému. 

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Autor je prezident Norsk Slovakisk Handelskammer – Nórsko-slovenskej obchodnej komory

Napriek tomu, že Nórsko má čiastočne odlišnú štruktúru osídlenia, je rovnako malou alebo veľkou krajinou ako Slovensko. Údaje šírenia vírusu za posledné dni a týždne sú však neporovnateľné. Zatiaľ čo sa v Nórsku počty nakazených zvyšujú len mierne, Slovensko zažíva explóziu.

Čísla

Nórsko má doteraz celkovo vyše 16-tisíc nakazených, 278 mŕtvych a s priemerným denným nárastom nových prípadov okolo stovky sa za dva posledné týždne pohybuje na úrovni 32 nových prípadov infikovaných na 100-tisíc obyvateľov.

Slovensko má už viac ako 30-tisíc nakazených, 92 úmrtí a priemerný nárast nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov je za posledné dva týždne vyše 315. Teda skoro desaťnásobok nórskeho počtu a sú to tisícky nových nakazených denne. Nóri otestovali doteraz takmer jeden a pol milióna ľudí, Slováci 620-tisíc.

Ako je možné, že sa dve porovnateľné európske krajiny vyvíjajú takto protichodne?

Keď neplatia fakty

Aj posledný slovenský prieskum medzi učiteľmi ukazuje, že Slovensko je na inej planéte ako Nórsko.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Komentáre

Teraz najčítanejšie