Denník N

Ako sa zmenilo leto na Slovensku? Pozrite si, ako teplo bývalo, keď ste sa narodili (grafy)

Zlomovým bol rok 1991, odkedy sú letá teplejšie, je viac supertropických dní a tropických nocí. Pozrite si 14 grafov, ktoré ukazujú, ako sa zmenilo leto na Slovensku. DOPLNENÉ 13. 8. o graf na Lomnickom štíte.

Zdá sa vám, že tie letá sú nejaké teplejšie ako voľakedy? Alebo si len myslíte, že jedno extrémne leto ešte globálne otepľovanie nerobí?

Pozreli sme sa na to, ako sa menili letá na Slovensku za posledné desaťročia až storočie. Slovenský hydrometeorologický ústav vypracoval pre Denník N niekoľko grafov. Vybrali sme údaje z Hurbanova (pretože pokrývajú dlhšie časové obdobie) aj z Košíc a Bratislavy.

Potvrdzujú, že zažívame skutočne teplejšie letá (aj zimy) ako naši starí rodičia. Zlomovým rokom vyzerá byť rok 1991, odkedy sú letá teplejšie, je viac supertropických dní (35 stupňov Celzia a viac) aj tropických nocí (nad 20 stupňov) v porovnaní s desaťročiami až storočím predtým.

1. Letá sú teplejšie

Od roku 1991 išla priemerná mesačná teplota počas leta nahor. Najstudenšie leto za posledných 23 rokov v Hurbanove bolo leto 1995. V minulosti však také a ešte studenšie letá boli bežné.

Studené letá s priemernou teplotou v Hurbanove pod 19 stupňov Celzia bývali na prelome 19. a 20. storočia. Chladné letá však graf ukazuje aj v 70. rokoch 20. storočia.

teplota_leto

2. Absolútne rekordy šli nahor

Doteraz najvyššia maximálna teplota, akú sme na Slovensku namerali, mala výšku 40,3 stupňa Celzia v Hurbanove v júli 2007. Teplota nad 38 stupňov sa za 64 rokov vyskytla celkovo počas  štyroch liet: v roku 1952 a trikrát za posledné roky.

Napríklad v 70. rokoch sa teplota aspoň raz prehupla cez 35 stupňov iba v jedno leto, kým posledné roky je to bežné. Mimochodom, tento rok v Hurbanove zatiaľ namerali najviac 37,9 stupňa Celzia.

maximalna_denna

3. Tropické nielen dni, ale polovica leta

Dobre, môže sa stať, že pár dní v lete sú extrémne horúčavy. Ale čo zvyšok leta? Na túto otázku môže odpovedať ukazovateľ počtu tropických dní. Sú to dni, keď sa najvyššia denná teplota pohybuje na úrovni 30 stupňov Celzia a viac. Teda také pravé letné dni.

V rokoch 1978 a 1980 boli v Hurbanove len štyri takéto dni. Bol to extrém, no aj všeobecne ich v minulosti bývalo menej.

Rok, počas ktorého si v lete ľudia užili viac ako 30 dní s teplotou 30+ stupňov, sa do roku 1990 vyskytol iba jeden (1983). Od roku 1991 však takých rokov bolo už 11. V roku 2003, ktorý sa považuje za najteplejší v Európe od roku 1540, bolo vyše 45 tropických dní, teda viac ako polovica leta. Tento rok týchto dní môže byť ešte viac – veď len do 9. augusta sme zaznamenali už 34 tropických dní.

tropicke_dni_HURBAN

V Bratislave na Kolibe namerajú trochu menej tropických dní ako v Hurbanove, no aj tu vidieť, že ich počet stúpa. Tento rok ich už bolo celkovo 30.

tropicke_dni_BA

V Košiciach je všeobecne trochu chladnejšie ako na západnom Slovensku. V minulosti boli občas letá, keď tu ani raz nezaznamenali teplotu 30 stupňov a viac. V súčasnosti sa už nedostatku počasia na kúpanie Košičania báť nemusia.

Od roku 1990 si užili sedem rokov s viac ako 20 tropickými dňami. Rok 2015 bude vlastne ôsmy v poradí – Košice toto leto zaznamenali už 24 dní s teplotou 30 stupňov a viac.

tropicke_dni_KE

4. Supertropické dni boli kedysi výnimočné

Supertropické dni sú dni, keď už teplo začína byť neznesiteľné. Znamenajú najvyššiu dennú teplotu 35 stupňov Celzia a viac.

Naše staré mamy niečo podobné zažili len výnimočne – v Hurbanove do roku 1991 tak každé štvrté leto. Väčšinou išlo o jeden, dva dni za leto. Za celé 70. roky sa takýto deň vyskytol dokonca iba jediný raz.

Teraz si na takúto teplotu musíme zvykať. V roku 2012 bolo v Hurbanove 15 dní s teplotou 35 stupňov a vyššie, ale tento rok určí nový rekord. Do nedele ich bolo tiež 15, v pondelok sa pridal šestnásty, v utorok zrejme sedemnásty.

supertropicke_dni_HURBAN

Na supertropické dni si musia zvykať aj obyvatelia Bratislavy. Aj tu tento rok padol rekord: už namerali 11 supertropických dní, čo je o 3 viac ako v rokoch 1992, 2007,  2012 a 2013. Mimochodom, až do roku 1990 boli rekordom na Kolibe iba 3 supertropické dni za celé leto.

supertropicke_dni_BAjpg

V minulosti mali Košičania na supertropické dni šťastie, lebo sa im vyhýbali – no v súčasnosti sa na ne musia pripraviť aj oni. Za štyri desaťročia (od roku 1951 do roku 1991) zažili Košičania takýchto dní celkovo len 5. Od roku 1992 ich však bolo dohromady už 21. Tento rok môžu prirátať najmenej ďalšie štyri.

supertropicke_dni_KE

5. Tropické noci

Je také teplo, že v noci sa mnohým nedarí spávať. Tropickými sa nazývajú také noci, počas ktorých teplota neklesne pod 20 stupňov Celzia.

Kedysi zvykli v Hurbanove zaznamenať jednu či dve také noci do roka, niekedy ani to. Po roku 1991 ich však býva aj 7 či 9 ročne. Rekord je 10 tropických nocí v roku 2012.

tropicke_noci_HURBAN

Zaujímavé je, že v Bratislave na Kolibe býva viac tropických nocí než v Hurbanove, ktoré sa považuje za jedno z najteplejších miest na Slovensku. Do roku 1991 bývalo v Bratislave najviac 6 tropických nocí za rok. Teraz ich však často býva aj vyše desať za rok, pričom bratislavský rekord je 20 a tento rok tu zatiaľ zaznamenali už 19 tropických nocí.

tropicke_noci_BA

„Čo sú to tie tropické noci?“ mohli sa až do roku 1991 pýtať Košičania. Za 40 rokov im ich ponúkli len štyri letá. Teraz ich mávajú v priemere každé dva roky, najviac päť ročne, no tento rok môže padnúť rekord, lebo už boli štyri také noci.

tropicke_noci_KE

6. Aj zimy sú teplejšie

No dobre, tak letá máme teplejšie. Ale nevyvažujú ich studenšie zimy? Nuž, práve naopak: aj zimy sú teplejšie ako kedysi. Tiež tu vidieť nárast po roku 1991.

teplota__zima

Rovnako ubúda ľadových dní, teda dní, keď celý deň mrzne a teplota nevystúpi nad 0 stupňov Celzia. V zimách 1962/63 a 1963/64 mrzlo celodenne okolo 50 dní, teda viac ako polovicu zimy.

Do roku 1991 (za 40 rokov) bolo päť „teplých“ zím, keď sa vyskytlo menej ako desať ľadových dní. Od roku 1991 (za 24 rokov) ich však bolo už sedem.

ladove_dni

Otepľovanie na Slovensku potvrdzuje aj posledný graf zobrazujúci priemernú celoročnú teplotu na stanici v Hurbanove za 133 rokov meraní.

teplota_rocna

 

Otepľuje sa aj na Lomnickom štíte. Rekord tu bol zaznamenaný minulý rok -1,6 °C, čim sa prekonal rekord z roku 2011.

„V podmienkach Slovenska je pritom táto stanica vďaka svojej polohe a nadmorskej výške chápaná ako stanica do istej miery z meraniami pre „voľnú“ atmosféru – teda atmosféru vo výške z oveľa menším resp. len veľmi malým vplyvom zemského povrchu a jeho prípadného prehrievania. To, že bol rekord z roku 2011 prekonaný už v roku 2014 len dokazuje, že sa troposféra prehrieva celá,“ odpísal Marek Švec zo SHMÚ.

lomnicak

Pozn.: Údaje za tento rok sú do nedele 9. augusta 2015. Prehľad vznikol v spolupráci s Pavlom Faškom (SHMÚ). Grafy zhotovil Marek Švec (SHMÚ). 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie