Denník N

Prokurátor Žilinka: Beda tomu, kto by chcel, aby som zneužil svoju funkciu

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Veľké ryby budú na súde bez ohľadu na to, či ma parlament zvolí do funkcie, hovorí kandidát na generálneho prokurátora Maroš Žilinka. Priateľstvo s Michalom Gučíkom podľa neho jeho prácu nijako neovplyvňuje.

Maroš Žilinka pracuje na Úrade špeciálnej prokuratúry a sľubuje, že s ním sa politici na ničom nedohodnú. V rozhovore vysvetľuje:

  • ako sa stal nominantom strany Sme rodina a ako sa pozná s Borisom Kollárom;
  • ako si o ňom Kočner, ktorého prípady dozoroval, písal v Threeme;
  • prečo sa stretáva s podnikateľom Michalom Gučíkom;
  • aké to je žiť s pocitom, že sa vám aj vašej rodine niekto pokúsil zobrať život;
  • a ako vníma stav prokuratúry, ktorej neprospela éra Dobroslava Trnku.

Ako ste spokojný s tým, ako sa advokátska komora, ktorá vás nominovala do funkcie, vnútorne vyrovnala s Kočnerovým obhajcom Marekom Parom? Stále je advokát, hoci z Threemy je zrejmé, že sa snažil zdiskreditovať vášho kolegu Vasiľa Špirka. 

Je to interná záležitosť Slovenskej advokátskej komory. Predpokladám, že v konečnom dôsledku príde spravodlivosť na každého, kto porušoval etické alebo právne predpisy. Úprimne v to verím.

Toto nie je jediný prípad, keď sa komore nedarí presvedčiť verejnosť, že vyznáva etické hodnoty alebo zásady transparentnosti a že sa vie s Marianom Kočnerom vysporiadať. Advokátom je stále aj Zoroslav Kollár, ktorý bol podľa vyšetrovania kauzy Búrka niečo ako Kočner – tiež si mal zabezpečovať rozsudky, len na inej strane sporu. 

Pre mňa bolo v danom momente dôležitejšie ani nie tak to, kto ma navrhne, ale aby som sa vôbec dostal do hry a mohol presadzovať svoje reformné predstavy o prokuratúre. Slovenská advokátska komora chcela navrhnúť až dvoch kandidátov, aj pána profesora Čentéša, o čom som sa dozvedel v predvečer ukončenia lehoty na podávanie návrhov. Keďže som pochyboval, či je to z hľadiská zákona možné, a považoval by som to za zmätočné, musel som na poslednú chvíľu riešiť aj možnosť druhého návrhu. V piatok mi profesor Čentéš zavolal a oznámil mi, že zobral súhlas s tým, aby ho navrhla komora späť, tak komora podala návrh na mňa.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Marian Kočner

Voľba generálneho prokurátora

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie