Denník N

Plošné testovanie nemusí stačiť, alternatívou je trojtýždňový lockdown. Premiér čaká na odporúčanie odborníkov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Premiér začal cúvať z celoplošného testovania. Po novom rekorde a výraznom náraste počtu pacientov v nemocniciach hovorí, že to nemusí stačiť.

Pandemická komisia vlády a ústredný krízový štáb majú na svojich rokovaniach v stredu večer a vo štvrtok dopoludnia povedať, či bude stačiť na potlačenie epidémie koronavírusu plošné testovanie krajiny alebo takzvaný lockdown. Druhá možnosť je faktické uzatvorenie krajiny a karanténa obyvateľov.

Oznámil to premiér Igor Matovič po rokovaní vlády. „Čísla sú stále hrozivé,“ vyhlásil premiér.

Ministri v stredu rokovali o celoplošnom testovaní, okolo ktorého je stále mnoho nezodpovedaných otázok a pochybností, hoci premiér na svojej tlačovke po rokovaní vlády naznačil, že testovanie napokon nemusí prebehnúť.

V súvislosti s testovaním stále nie je vyriešené napríklad to, či bude dosť zdravotníkov, ktorí by robili stery testovaným ľuďom. Na celoplošné testovanie by bola potrebná účasť 20-tisíc zdravotníkov, čo je zhruba štvrtina všetkých zdravotníkov v krajine. V stredu na obed sa cez špeciálnu webovú stránku prihlásilo na pomoc pri testovaní 9 283 ľudí, z toho 2 472 nezdravotníkov.

Minister obrany Jaroslav Naď, ktorý má na starosti logistiku operácie, hovorí, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Plošné testovanie

Slovensko

Teraz najčítanejšie