Denník N

Tretia vlna? V USA znovu rastie počet prípadov, experti očakávajú ťažkú zimu

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Spojené štáty zažívajú tretiu vlnu pandémie. Počet potvrdených prípadov sa minulý týždeň znovu dostal nad 70-tisíc denne, priblížil sa tak k rekordnej úrovni z júla (76-tisíc prípadov).

Americkí odborníci vravia, že práve táto vlna by mohla byť najhoršia. Opatrenia sa uvoľnili, a z tých, ktoré stále platia, sú už ľudia unavení. Do toho prichádza chrípková sezóna a zima, počas ktorej ľudia budú tráviť viac času v interiéri.

Za začiatok novej vlny to vo štvrtok označila lekárka a výskumníčka Megan Ranneyová. „Chorí, ktorí naplnia naše nemocnice o dva týždne, sa už nakazili,“ dodala.

Podobné predpovede prichádzajú aj od ďalších odborníkov. Epidemiológ Michael Osterholm tvrdí, že najbližších šesť až dvanásť týždňov bude najtemnejším obdobím celej pandémie, Anthony Fauci Američanom odkazuje, aby sa pripravili na náročnú zimu.

Inak to vidí Donald Trump, ktorý dva týždne pred voľbami na mítingoch hovorí, že Amerika sa blíži ku koncu pandémie a odborníkov označuje za idiotov.

Môžu za to aj rodinné stretnutia

Kým prvá vlna zasiahla najmä New York a severovýchod krajiny a druhá juh, teraz najviac prípadov pribúda na Stredozápade. V prepočte na počet obyvateľov sa koronavírus najrýchlejšie šíri v Severnej a Južnej Dakote, Montane a Wisconsine.

Rozdiel je aj v tom, že kým predchádzajúce vlny sa týkali najmä veľkých miest, teraz ide aj o odľahlé a vidiecke oblasti. Tam síce žije menej ľudí, no to znamená, že aj zdravotnícke kapacity sú menšie.

„Sme hrdí na to, čo máme, ale je to boj,“ povedal pre CBS Tom Dean, jeden z troch lekárov v dvojtisícovom okrese v Južnej Dakote. Nemocnica, v ktorej pracuje, má 16 postelí.

Ako to momentálne vyzerá v Severnej Dakote? Krivky znázorňujú sedemdňový priemer. Zdroj: covidtracking.com

Ako píše denník New York Times, v týchto miestach len ťažko uvidíme zábery nákladných áut prevážajúcich obete a masové hroby, no to neznamená, že nemajú problémy. Severná Dakota za týždeň zaznamenala 78 obetí. To je výrazne menej, ako mala Florida (764), no tam žije 21 miliónov ľudí, zatiaľ čo Severná Dakota má 782-tisíc obyvateľov.

V celom štáte je len 39 miest na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Lekári z týchto malých komunít hovoria, že šírenie vírusu tam môže urýchliť aj to, že takmer všetci nakupujú v tom istom obchode, chodia na tú istú benzínovú pumpu a do toho istého kostola.

No a upozorňujú ešte na jednu kľúčovú vec – nedeľné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

Svet

Teraz najčítanejšie