Denník N

Akými príbehmi žije Facebook: ženu zmrzačili testy, nanoboty v našich telách a vymyslený Göringov citát

Mnoho Slovákov neskúma, čo číta. Vidí niečo na Facebooku a nepreveruje, či zdroj informácie je dôveryhodný.
Mnoho Slovákov neskúma, čo číta. Vidí niečo na Facebooku a nepreveruje, či zdroj informácie je dôveryhodný.

Prinášame ukážky, čo v týchto dňoch čítajú tisíce ľudí, ktorí si názor na svet vytvárajú na Facebooku. Ukážky porovnávame s faktmi.

V tomto článku rozoberieme štyri konkrétne hoaxy alebo polopravdy, ktoré v uplynulých dňoch mohli vidieť ľudia na Slovensku na Facebooku:

  • Príbeh ženy, ktorú mali poškodiť testy na covid-19;
  • Demagógia o sobotnom proteste v Bratislave;
  • Pri plošnom testovaní vám implantujú robota;
  • Údajný Göringov výrok nesedí

V závere článku uvádzame aj tri rýchle tipy, ako sa vyznať v informačnom chaose.

1. Nebezpečné testovanie

Hitom Facebooku uplynulých dní sa stal článok s titulkom „Žene poškodili mozog po nosnom teste na covid-19“. Pochádza z pomerne nového anonymného webu Sknews.sk.

Tisíce ho šíria ako dôkaz, že testovanie na covid-19 môže byť nebezpečné. Zvlášť v súčasnej atmosfére, keď vláda chystá plošné testovanie, článok priživuje paniku z tejto operácie.

O čom táto správa hovorí?

Opisuje príbeh štyridsaťročnej ženy, ktorej vraj poškodili mozgovú membránu „pri nosnom teste na covid-19“ (nie je spresnené, o aký typ testovania vlastne šlo).

Čo je podstatné: prípad sa stal v Spojených štátoch a žena sa už predtým liečila na poranenie mozgu. Americké weby, na ktoré sa odvoláva aj anonymná stránka SkNews, zároveň píšu, že k takejto situácii môže dôjsť len pri súhre veľmi neobvyklých okolností.

Na zavádzajúci nadpis tohto článku upozornilo aj ministerstvo zdravotníctva. Autori portálu AFP Fakty, ktorý sa venuje vyvracaniu fám, v lete vysvetľovali, že spôsob testovania nie je nebezpečný pre mozog.

„Výter neprebieha v bezprostrednej blízkosti hematoencefalickej bariéry, ktorá je medzi krvným obehom a mozgom, a teda nijako neohrozuje náš nervový systém,“ citovali Johna Dwyera, imunológa z University of New South Wales.

2. A čo dúhové pochody?

Všeobecná pachuť, ktorú vyvolal sobotný protest pred úradom vlády, prekáža viacerým odporcom Igora Matoviča, ktorí túto akciu priamo či nepriamo podporovali.

Na Facebooku vyrábajú príspevky, ktorými sa snažia odkloniť pozornosť od vyčíňania futbalových vagabundov, ktorí hádzali dlažobné kocky na policajtov, a od rodičov, ktorí nechali deti skandovať do megafónu najhrubšie vulgarizmy o premiérovi.

Čo miesto toho dávajú do popredia?

Napríklad poslanec Smeru Ľuboš Blaha

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Slovensko

Teraz najčítanejšie