Denník N

Svetový newsfilter: Nielen Slovensko sa zatvára. Ako vyzerajú opatrenia vo zvyšku Európy

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

Európania si znova môžu googliť význam slova lockdown. V anglických slovníkoch sa definuje ako uzavretie ľudí v istej oblasti alebo v budovách vo výnimočnej situácii.

A hoci si každá krajina pod lockdownom môže predstaviť rôzne opatrenia, v Európe sú už prvé štáty, ktoré sa pre koronavírusovú pandémiu na jeseň odhodlali k obmedzeniu pohybu.

Írsko (165 prípadov na stotisíc obyvateľov za týždeň): Ako prví v Európe ohlásili lockdown Íri, platí od štvrtka a na šesť týždňov. Ľudia majú chodiť len do práce, na nákupy či k lekárovi.

Nemôžu ísť ďalej ako päť kilometrov od bydliska a zakázané sú návštevy, no smú sa stretnúť vonku s členmi jednej inej domácnosti. Zatvorené sú bary, reštaurácie a všetky obchody okrem tých nevyhnutných, no školy zostávajú otvorené. Pokračujú aj profesionálne športové súťaže.

Experti radili, aby sa lockdown zaviedol už pred dvoma týždňami, no vláda sa na to odhodlala až teraz. Situácia v krajine je pritom o niečo lepšia ako na Slovensku a Íri hovoria o preventívnom opatrení.

Nebude to lacné. Päťmiliónové Írsko očakáva 150-tisíc ľudí bez práce a 1,5 miliardy eur minutých na podporu firiem a nezamestnaných.

Nemecko (60 prípadov): Nemci zavádzajú opatrenia podľa okresov a sledujú okrem iného počet prípadov za posledných sedem dní na 100-tisíc obyvateľov. Tento týždeň vyhlásili úplný lockdown pre stotisícový okres Berchtesgadener na juhu Bavorska, kde narátali viac ako 250 prípadov na stotisíc obyvateľov (vo štvrtok 292, o deň neskôr 239).

Ak by v podobných podmienkach nariaďovalo lokálny lockdown aj Slovensko, znamenalo by to, že by sme museli zatvoriť už 21 okresov, kde je za posledný týždeň číslo vyššie (niekde oveľa) ako 250 infikovaných na 100-tisíc obyvateľov. Niektoré by boli zavreté už v septembri.

Sú to okresy (v poradí podľa aktuálnej závažnosti):

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Iné podcasty Denníka N

Koronavírus

    Svetový newsfilter

    Vražda Džamála Chášukdžího

    Svet

    Teraz najčítanejšie