Denník N

Najmladšia starostka na Slovensku: Najviac som cítila podceňovanie, nemysleli si, že to dokážem

Karina Holešová. Foto - archív K. H.
Karina Holešová. Foto – archív K. H.

Na jar napísala na obecnú stránku, či by niekto nemal chuť prísť zbierať smeti. A ľudia prišli. „Dokonca aj takí, od ktorých by som to vôbec nečakala. A tak sme celú jarnú vlnu strávili čistením obce,“ hovorí 27-ročná starostka Hlbokého nad Váhom Karina Holešová.

Premiér Igor Matovič nedávno ohlásil plán celoplošného testovania obyvateľstva na COVID-19. V akom stave príprav sa momentálne nachádzate vo vašej obci?

Cez okresný úrad sme dostali len odpovede na všeobecné otázky. Doteraz nemáme nijaké oficiálne informácie. Nevieme, odkiaľ zoberieme ľudské kapacity, ani aké a odkiaľ prídu dodatočné finančné zdroje. My sme malá obec, máme tisíc obyvateľov a náš rozpočet je minimálny. Bez pomoci štátu to nemáme šancu zvládnuť sami.

Ako sa malých obcí, ako je vaša, dotýkajú doterajšie rozhodnutia vlády ohľadom pandémie? Považujete z vášho pohľadu súčasnú situáciu za zvládnuteľnú?

Mrzí ma, že starostky, starostovia, primátorky a primátori, teda ľudia, ktorí sú najbližšie k obyvateľstvu, sa dostávajú k presným a relevantným informáciám ako poslední. Považovať statusy politikov na sociálnej sieti za relevantné a hodnoverné zdroje informácií je podľa mňa veľmi lacné.

Čo sa týka pandémie, myslím, že samospráva robí všetko, čo pokladá za užitočné, efektívne a najmä realizovateľné v rámci svojich možností a kompetencií. Situácia sa z môjho pohľadu dá zvládnuť, ale myslím, že sme sa na ňu mohli pripraviť oveľa lepšie. Všetko ukáže čas. Žiaľ, dopady slabej pripravenosti budeme znášať my všetci.

Čím dnes žijú ľudia na slovenských dedinách?

Je to rôzne, ale väčšina žije

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Podcast Denníka N

Rozhovory

Životy žien

Slovensko

Teraz najčítanejšie