Denník N

Štadión presiaknutý krvou. Pinochetov režim na ňom mučil a popravoval

Foto - pikrepo.com
Foto – pikrepo.com

Keď čilskí reprezentanti v súčasnosti vybiehajú na rovnaké ihrisko, vidia neobsadený sektor. Je na ňom nápis „Un pueblo sin memoria es un pueblo sin futuro“. Ľud bez pamäti je ľudom bez budúcnosti.

„Všetci sme tam stáli a zrazu sa otvorili dvere. Vošiel muž v plášti, s tmavými okuliarmi a čapicou. Na chrbte som mal hneď zimomriavky. Videl som človeka, ktorý sa podobal na Hitlera a mal za sebou päť chlapov. Keď sa približoval, dal som ruku za chrbát a nepodal som mu ju,“ spomínal Carlos Humberto Caszely.

Začiatkom 70. rokov bol kapitánom čilskej futbalovej reprezentácie. Jeho slová sú o generálovi Augustovi Pinochetovi, ktorý sa pár mesiacov pred MS 1974 dostal na čelo krajiny po vojenskom puči.

Pinochet privítal futbalistov vo svojom paláci pred odletom do západného Nemecka na záverečný turnaj, kam sa Čile dostalo po kontroverznej kvalifikácii. V baráži o poslednú miestenku na šampionáte prešlo cez Sovietsky zväz.

Ten odvetu v Santiagu de Chile bojkotoval. Sovieti totiž odmietli hrať na štadióne, kde Pinochet mučil politických väzňov. Čilskí futbalisti však po príkaze politikov nastúpili, po pár sekundách strelili gól do prázdnej brány a rozhodca zápas ukončil. Nikdy sa poriadne nevysvetlilo, prečo FIFA duel jednoducho neskontumovala.

Pinochetova diktatúra trvala sedemnásť rokov a štadión Estadio Nacional sa stal jedným z jej najväčších symbolov.

Po druhej svetovej vojne ho využívali ako záchytné stredisko pre utečencov z Európy, v roku 1962 hostil finále MS, v ktorom Československo prehralo s Brazíliou.

Pinochet ho však navždy spojil ho s krvou, násilím a vraždami.

Zachránila ho športová taška

Salvador

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ofsajd

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie