Denník N

Prípad Nitry ukazuje, ako v nemocniciach môžu pacienti roznášať covid-19

Medzi pacientmi sa môže covid-19 šíriť aj v neinfekčných oddeleniach. Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Medzi pacientmi sa môže covid-19 šíriť aj v neinfekčných oddeleniach. Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Nemocnice v Bratislave či Banskej Bystrici dodnes pred plánovanými hospitalizáciami nevyžadujú, aby sa každý pacient podrobil PCR testu. V nitrianskej nemocnici sa ukázalo, aké to môže byť nebezpečné.

Ležali na nemocničnej posteli a ani netušili, že covidom ohrozujú spolupacientov či ošetrujúcich lekárov a sestričky. Vo Fakultnej nemocnici Nitra v jeden deň otestovali všetkých 380 pacientov pomocou PCR testov a objavili medzi nimi až šiestich pozitívnych.

„Boli medzi inými v nemocnici bez toho, že by vedeli, že majú covid-19,“ upozornil šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, ktorý v nitrianskej nemocnici pôsobí na klinike novorodencov, detí a dorastu.

Prípad z tejto nemocnice ukazuje, že dnes už môže byť riziková aj bežná nemocničná izba a môžu sa tam objaviť pacienti s chorobou, s ktorou na Slovensku podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) denne zomiera 18 ľudí.

Ak sa takíto pacienti nezachytia, hrozí, že nákazu roznesú do „necovidových“ častí nemocníc, infikujú pacientov, ktorí bojujú s rôznymi inými chorobami, a zdravotníkov, ktorých je už skoro všade nedostatok. Kolaps nemocníc tak môže prísť skôr.

Denník N v desiatke veľkých nemocníc po Slovensku a v najväčšej sieti súkromných nemocníc Svet zdravia zisťoval, ako postupujú, aby takémuto zamoreniu oddelení mimo červených zón zabránili.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Slovensko

Teraz najčítanejšie