Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Desaťtisíce ľudí zachránili vládu pred hanbou. Na chvíľu

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

1. Zvíťazili obetavosť, trpezlivosť a nasadenie. 2. Nič nie je vyhraté. 3. Reči Matoviča a Sulíka treba brať s rezervou.

[Pre predplatiteľov: tento víkend máte poštovné na naše knihy zadarmo.]

Správy vyberal a komentoval Juraj Javorský

1. Zvíťazili obetavosť, trpezlivosť a nasadenie

V posledných dňoch, keď sa za zavretými dverami rozhodovalo o lockdowne a o plošnom testovaní, premiér občas vystrčil hlavu z rokovaní, aby si verejne zastonal, že musí práve robiť najťažšie rozhodnutia v histórii krajiny. Pôsobil, akoby za to čakal velebenie alebo aspoň uznanie.

Ak si tu však niekto v tejto chvíli zaslúži uznanie, sú to zdravotníci, dobrovoľníci a starostovia, ktorí v najinfekčnejších oblastiach Slovenska vlastnými rukami robili všetko pre to, aby sa mission impossible stala možnou.

Ak niekomu patrí velebenie, sú to tisíce ľudí na Orave a v Bardejove, čo trpezlivo stáli v radoch na testovanie, napriek stovkám konšpirácií, ktoré sa na nich valili zo všetkých sietí, napriek chaotickému a nepresvedčivému rozhodovaniu vlády, napriek tisícom problémov, ktoré narýchlo zorganizovaná akcia prináša, a aj napriek neistote, či to všetko vôbec má nejaký zmysel.

Títo ľudia práve zachránili Igora Matoviča pred najväčšou blamážou v histórii krajiny. Aspoň na chvíľu.

S ťažkosťami, ale predsa. Ako pilotný projekt k celonárodnému testovaniu to dopadlo v štyroch okresoch veľmi sľubne, aspoň z hľadiska účasti. Nikde to nezlyhalo, nekonali sa žiadne protesty, nikto nič nesabotoval.

Nie že by neboli ťažkosti. Niekde museli testovanie odložiť, lebo zistili, že sami testujúci sú infikovaní. Niekde neprišiel lekár, inde nedorazili certifikáty k testom, takže sa čakalo. Alebo prišlo veľa ľudí naraz, tak ich organizátori prosili, nech sa vrátia neskôr. A niekde sa zase minuli testy, lebo sa dostavilo veľa cezpoľných.

Zdá sa však, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Plošné testovanie

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie