Denník N

Potraty sú eugenické praktiky, rozhodol poľský ústavný súd a sprísnil zákon o interrupciách

Aktivisti vo Varšave protestovali proti rozhodnutiu súdu o zákaze interrupcií. Ilustračné foto: TASR/AP
Aktivisti vo Varšave protestovali proti rozhodnutiu súdu o zákaze interrupcií. Ilustračné foto: TASR/AP

Po novom sa už v Poľsku žena bude môcť rozhodnúť umelo ukončiť tehotenstvo len v prípade znásilnenia, incestu, alebo ak bude ohrozený jej život.

„Európa už viac ako 60 rokov nasleduje globálny trend smerom k liberalizácii zákonov o potratoch a legalizácii prístupu žien k bezpečnému a legálnemu potratu,“ píše sa na stránke Centra pre reprodukčné práva.

Väčšina Európy možno áno, ale Poľsko určite nie.

Vo štvrtok miestny ústavný súd rozhodol, že umelé ukončenie tehotenstva sa nesmie vykonávať ani v prípade, ak je poškodený plod. Nazval to protiústavnou „eugenickou praktikou“.

V čase pandémie

Zákony o potratoch v Poľsku z roku 1993, ktoré nahradili socialistické zákony, boli aj bez toho jedny z najprísnejších v Európe. Podľa údajov Centra pre reprodukčné práva len dve členské krajiny Európskej únie nepovoľujú potraty na žiadosť ženy – Poľsko a Malta.

Všade inde stačí chcieť. V Poľsku po novom nestačí ani poškodenie plodu. Napríklad, keď sa zistí, že dieťa bude mať s veľkou pravdepodobnosťou Downov syndróm.

Predsedníčka súdu Julia Przyłębska počas vyhlásenia rozsudku povedala, že povolenie potratov v prípade poškodenia plodu legalizuje „eugenické praktiky voči nenarodenému dieťaťu, čím mu upiera rešpekt a ochranu ľudskej dôstojnosti.“

A keďže poľská ústava garantuje právo na život, ukončenie tehotenstva pre poruchu plodu sa podľa nej dá charakterizovať ako „priama zakázaná forma diskriminácie“.

„V čase zhoršujúcej sa pandémie Jarosław Kaczyński (líder vládnej strany Právo a spravodlivosť – pozn. red.), ktorý priamo ovplyvňuje agendu ústavného súdu, rozhodol spustiť túto iniciatívu napriek masovým protestom, ktoré vždy vypuknú, keď sa vytiahne táto téma,“ povedal pre Denník N šéfredaktor Visegrad Insights Wojciech Przybylski.

„Eugenické praktiky“

V ten istý deň sa Poľsko pridalo k signatárom takzvanej Ženevskej deklarácie, s ktorou prišli USA. Tá má vraj zdôrazňovať potrebu ochrany života, úlohu rodiny v spoločnosti a právo žien žiť zdravo. Okrem Poľska a Maďarska ju nepodpísala žiadna členská krajina Európskej únie.

Deklarácia nie je tým, čím na prvý pohľad vyzerá. Podľa Przybylského sa na ňu treba pozerať len ako na Trumpovu predvolebnú kampaň.

Dalo by sa povedať, že ide o takmer úplný zákaz interrupcií. Hoci podľa zákona je ešte stále povolené

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Svet

Teraz najčítanejšie