Denník N

Orbánovo veto európskeho rozpočtu je bluf, hovorí maďarská europoslankyňa

Anna Donáthová. Foto – archív
Anna Donáthová. Foto – archív

Maďarsko potrebuje európske peniaze na odstránenie následkov pandémie rovnako ako južné štáty, hovorí Anna Donáth z maďarského opozičného hnutia Momentum.

Maďarsko a Poľsko môžu blokovať schválenie nového európskeho rozpočtu a 750-miliardového fondu obnovy, ak únia bude trvať na spojení vyplácania európskych peňazí s ochranou právneho štátu.

Maďarská europoslankyňa Anna Donáth, ktorá je podpredsedníčkou liberálnej opozičnej strany Momentum a v europarlamente sedí v klube Renew Europe, však tvrdí, že Viktor Orbán odhadol situáciu zle. Rozprávame sa s ňou aj o tom, aký mechanizmus by sa mal zaviesť na ochranu právneho štátu v Únii, aká je skutočná povaha maďarského režimu a ako môže dopadnúť spolupráca maďarskej opozície.

V uplynulých týždňoch sa zrodilo viac dokumentov o právnom štáte v Únii. Najprv to boli správy Európskej komisie o jednotlivých členských štátoch a potom správa Európskeho parlamentu, ktorú vypracoval Michal Šimečka a ktorú ste podporili aj vy. V čom je ich prínos?

Všetky tieto správy majú spoločné smerovanie. V správe Michala Šimečku sa navrhuje práve to, aby sa mechanizmy o právnom štáte zjednotili a aby sme našli spoločné riešenie. Európa si uvedomila, že postupne vznikajú nové autokratické režimy, ktoré už nerešpektujú hodnoty Únie. Tu treba vypichnúť Maďarsko a Poľsko. Musím však zdôrazniť, že aj keď vládna propaganda hovorí niečo iné, pre nás je to najbolestnejšie, keď Maďarsko figuruje vo všetkých diskusiách ako negatívny príklad. Zatiaľ máme v tejto oblasti veľmi veľa otáznikov. Väčšina Európskeho parlamentu trvá na tom, aby konečný mechanizmus ochrany právneho štátu bol efektívny. Nepotrebujeme ďalšiu normu, ktorá vyzerá na papieri dobre, ale v praxi je nepoužiteľná. Chceme nájsť riešenie, ktoré nebude postihovať občanov za skutky ich vlády. Musí vzniknúť aj systém včasnej výstrahy, ktorý nás upozorní, ak určité procesy môžu ohrozovať právny štát. Keď Únia napokon zistí porušenie práva, musí prísť sankcia, ktorá toto porušenie napraví tak, že nebude postihovať občanov.

Nie je na to ešte neskoro? V Maďarsku sa súčasný režim buduje už desať rokov a jeho lídri sa už mohli pripraviť na boje s Úniou.

Fungovanie Únie môžeme samozrejme kritizovať, aj ja to robím, ale podľa mňa lepšie neskoro ako nikdy. Ja som europoslankyňou jeden rok a zaviazala som sa, aby sme našli riešenie čím skôr. Myslím si, že politická vôľa je v Rade, Parlamente i Komisii. Ak s niektorými otázkami meškáme, to ešte neznamená, že na ne musíme zabudnúť. Musíme myslieť na budúcnosť Únie. Treba nájsť dohodu ohľadom rozpočtu na ďalších sedem rokov, pričom čelíme takým globálnym výzvam, ako ochrana klímy, migrácia alebo koronakríza. Orgány Únie si uvedomili, že už nemajú na čo čakať. Musíme zabrániť tomu, aby sa Orbánov model rozšíril v Európe dominovým efektom.

Maďarská vláda argumentuje tým, že základné dokumenty Únie neupravujú pojem právny štát. Ide teda o pomerne neistý výraz. Nebude takto diskusia o právnom štáte úplne bezbrehá?

Nie je úplne pravda, že by právny štát nemal žiadnu definíciu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie