Denník N

Dobrých architektov už máme, teraz potrebujeme urbanistov – ako zachrániť mesto s Jane Jacobsovou

Jane Jacobsová. Foto - Wikipedia, public domain
Jane Jacobsová. Foto – Wikipedia, public domain

Kniha Smrť a život amerických veľkomiest vyšla pred 60 rokmi, no je aktuálna dodnes.

Pán X prestal mať rád mesto. Ulice v okolí jeho bytu sú väčšinou prázdne, večer sa ani neodvažuje po nich poprechádzať. Na lavičku v neďalekom parku si tiež nesadne, ovládli to tam podozrivé indivíduá. Pod oknami mu hučí cesta zaplnená autami. Z balkóna pozoruje nudu, ktorá sa rozprestrela nad mestom. Pán X má dosť.

Kupuje si domček v novej radovej zástavbe na periférii. A kvôli vzdialenosti do práce aj nové auto k tomu. Predstavuje si radostný život a závan prírody vo svojej predzáhradke. Čoskoro však zistí, že dostať sa do mesta je problém. A že mu mestský život vlastne chýba. Začína byť nervózny.

Pán X nepotrebuje psychológa. Potreboval by dobrého urbanistu, ktorý mesto navrhne tak, aby on a ani ďalší ľudia z neho neutekali. Aby mesto nezabíjali svojím odchodom. Aby neničili prírodu kúpou domov v suburbiách s nálepkou „prírodné“. Aby si mohli užiť to, kvôli čomu mestá vznikli – pestrosť podnetov, kontaktov a možností.

Od architektov k urbanistom

Celý tento scenár sa mohol udiať dnes. Napríklad v Bratislave. No všimla si ho už pred vyše šesťdesiatimi rokmi americko-kanadská novinárka, autorka a aktivistka Jane Jacobsová (1916 – 2006).

Vo svojej prelomovej knihe The Death and Life of Great American Cities (1961, po česky Smrt a život amerických velkoměst, 2013) ukázala, ako nesprávne nastavený či chýbajúci urbanizmus ničí mestský život. A čo sa s tým dá robiť.

Napriek tomu, že Jacobsová sa pri svojom výskume zamerala na situáciu amerických veľkomiest, a to v polovici 20. storočia, je fascinujúce sledovať, ako je jej diagnóza aktuálna aj pre náš dnešok. Aj u nás sa totiž začína prebúdzať urbanistický záujem o mesto, o jeho vylepšenie, o zalepenie rán, o zvyšovanie jeho obývateľnosti či o odstraňovanie ideologických nánosov.

Aj širšia verejnosť si už iste všimla, že máme šikovných architektov, ktorí dokážu navrhovať zaujímavé stavby. Sú oceňované a my ich obdivujeme. No nadišiel čas, keď potrebujeme rovnako schopných urbanistov.

Mali by uvažovať nad tým, ako hodnotné stavby (ale aj verejné priestory a infraštruktúru) začleniť do celku mesta, v ktorom sa bude dobre žiť. Podnetným krokom pritom môže byť aj čítanie dnes už klasickej knihy Jane Jacobsovej.

Mesto nie je skladačka

Byť urbanistom znamená byť tak trochu Bohom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie