Denník N

Starosta Ružinova Chren: Do nedele hovorili, že dodajú stany, teraz má byť viac odberných miest. Držte nám palce

Martin Chren. Foto N - Tomáš Benedikovič
Martin Chren. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pevne veríme, že skrátenie testovania o deň neprijali z dôvodu nedostatku ochranných prostriedkov, vraví starosta bratislavského Ružinova Martin Chren. Len v Ružinove to znamená aj okrem 70 ešte o 40 odberných miest viac.

Bratislavská mestská časť Ružinov plánuje ako odberné miesta zaviesť aj drive-thru testovanie, pri ktorom nemusia ľudia vystúpiť z auta. S Martinom Chrenom sme hovorili v pondelok cez deň. Keď potom večer premiér oznámil skrátenie testovania na dva dni, opýtali sme sa ešte Chrena, čo to znamená pre Ružinov. V rozhovore hovorí aj o tom:

  • ako budú informovať občanov, kam sa môžu ísť dať otestovať;
  • že vojaci dostanú na dni testovania konzervy a policajti stravné lístky;
  • čo hovorí na nápad testovať ľudí v autobusoch.

Má podľa vás celoplošné testovanie v súčasnom stave zmysel?

Neprináleží mi hodnotiť, či celoplošné testovanie má, alebo nemá zmysel. Na naše ramená bola uložená extrémne ťažká úloha – za 10 dní zorganizovať oveľa náročnejšiu operáciu, než je príprava volieb, na ktoré máme bežne rok. Úprimne poviem, že ja a ani kolegovia nemáme teraz ani silu, ani čas zamýšľať sa nad tým, či to má zmysel, keď to nevieme ovplyvniť.

Máte už teraz dostatok informácií?

Najväčší problém je, že samotné informácie o organizácii testovania sa ešte stále menia a nie sú ešte presne ozrejmené. Musím však pochváliť príslušníkov ozbrojených síl, ktorí majú na starosti Ružinov – komunikácia s nimi je veľmi dobrá, zmätočné informácie prichádzajú priamo zhora. Musíme zorganizovať odberové miesta, ktoré nedokážu kopírovať volebné okrsky – v základnej škole, kde je počas volieb 10 okrskov, sa na základe požiadaviek z hygieny dajú urobiť len dve odberné miesta. Musíme preto veľa improvizovať a hľadať alternatívne riešenia. Pri chystaní týchto miest sa niektoré informácie menia z hodiny na hodinu a nie sú vyjasnené.

Napríklad?

Desiatky miest musíme urobiť v exteriéri, kde musíme zabezpečiť stany. V nich musí byť aj teplo, osvetlenie, elektrina, v ich blízkosti musia byť toalety pre personál, prezliekarne… nedá sa to urobiť hocikde. Vieme už, že armáda nám tieto stany nedokáže zabezpečiť, hoci dovčera (do nedele 25. októbra – pozn. red.) nám hovorili, že ich zabezpečia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Koronavírus

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie