Denník N

Odvolanie rektora STU? Začiatok konca skostnatených štruktúr

Miroslav Fikar mal ako rektor slúžiť do marca 2023, v pondelok ho akademický senát odvolal. Foto N - Tomáš Benedikovič
Miroslav Fikar mal ako rektor slúžiť do marca 2023, v pondelok ho akademický senát odvolal. Foto N – Tomáš Benedikovič

STU formujú aj ľudia s definitívami a často nízkou odbornou kompetenciou.

Autorka je rektorkou VŠVU

Odvolanie rektora Slovenskej technickej univerzity Miroslava Fikara považujem za nešťastné, hlúpe a nezodpovedné. Do poslednej chvíle som neverila, že by sa tak mohlo stať. Poznám ho ako slušného, konštruktívneho človeka s jasnými víziami o vybudovaní silnej a medzinárodne rešpektovanej univerzity. Ako človeka ochotného spolupracovať naprieč inštitúciami, ochotného spájať ľudí v prospech pozdvihnutia vedy na Slovensku.

Dôvody akademického senátu na odvolanie rektora sú z môjho pohľadu slabé, nedostatočné a účelové. Po odchode kľúčových zabezpečujúcich pedagógov z fakulty informatiky a informačných technológií na čele s profesorkou Máriou Bielikovou mal dekan Kotuliak odstúpiť, pretože zlyhal pri riešení základných personálnych problémov fakulty.

Vytvorenie spoločného vedeckého klastra medzi Slovenskou technickou univerzitou, Univerzitou Komenského a Slovenskou akadémiou vied by bol dobrý krok k tomu, aby sa posilnili tie vedecké disciplíny, ktoré by mali šancu dostať sa na špičku európskej vedy.

Toto odborné spojenectvo presahuje akademické prostredie – je to spojenectvo rovnocenných partnerov v prospech našej krajiny, je to o tom, kam sa posunieme v najbližšom čase. Táto vízia, ktorá by neohrozila značku STU ani UK, narazila na mentálne limity a vnútornú neslobodu členov Akademického senátu STU.

A napokon tu máme kauzu Hlavné správy – dezinformačný web. To, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovenská technická univerzita

Komentáre

Teraz najčítanejšie