Denník N

Aj dlhodobejšie čísla ukazujú, že Bratislava zatiahla brzdu. Čo s tým spraví testovanie a môže prísť silnejšia vlna?

Na trasovaní kontaktov pozitívnych už pracuje viac ľudí. Hygienici hovoria, že Bratislave pomáha nosenie rúšok, obmedzenie pohybu a viac ľudí pracujúcich z domu.

„Ideme ako vlak, ktorému prestali fungovať brzdy. Musíme ho akýmkoľvek spôsobom zastaviť,“ vravel minulý týždeň v stredu premiér Igor Matovič, pretože šírenie koronavírusu nemáme pod kontrolou a hrozí, že nemocnice sa preplnia nakazenými.

Keby sme mali zostať pri premiérovej vlakovej metafore, Bratislavský kraj sa už nezadržateľne nerúti, ale spomaľuje.

Spomaľovanie sme videli už pred dvomi týždňami a čas to potvrdzuje. Oficiálne je bratislavský semafor stále červený, ale hlavné mesto je výrazne bezpečnejšie ako veľká časť Slovenska. Čo zabralo, že sa šírenie covidu-19 dostalo pod kontrolu?

Začiatkom septembra pritom bola Bratislava na tom najhoršie v porovnaní so zvyškom Slovenska. Nových prípadov za uplynulý mesiac pribúda oveľa menej než na Orave či v Bardejove, ktoré sú teraz na tom najhoršie.

A po plošnom testovaní sa ukázali nové ohniská nákazy. Na severnej Orave a v Bardejove už pribúdajú nové prípady iba v desiatkach – výsledky antigénových testov z pilotného testovania sa do oficiálnych štatistík nepočítajú. O epidemiologickej situácii v týchto okresoch stráca verejnosť prehľad. Podľa PCR testovania sa situácia citeľne zhoršuje v okolitých okresoch, ako sú Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Sabinov či Prešov.

Nasledujúci graf ukazuje, koľko ľudí v prepočte na 100-tisíc obyvateľov sa doteraz nakazilo v Bratislave a na celom Slovensku:

Hygienici vysvetľujú vývoj v Bratislave zdanlivo jednoducho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie