Denník N

Jeho vplyv bude Amerika cítiť desaťročia. Aké boli štyri roky Trumpa

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Štvrtok 16. júla 2015 s odstupom času pokojne môžeme označiť za historický deň. Zábery, na ktorých Donald Trump v sprievode manželky Melanie schádza do vstupnej haly Trump Tower, videli milióny ľudí.

Vo svojej najznámejšej budove v New Yorku, obklopený luxusom v podobe mramoru a pozlátených eskalátorov, oznámil, že kandiduje za prezidenta USA. Málokto ho vtedy bral vážne. Jeho prejav však zverejnili všetky dôležité televízie aj denníky. Keď Trump začal rozprávať, novinári si mohli vyberať, čo dajú do titulku.

Hneď sa pustil do predchádzajúcich vlád, republikánskych kandidátov aj obchodných partnerov USA, sľuboval, že stopne migráciu a imigrantov označoval za zločincov a sexuálnych násilníkov. „Ak ide o pracovné miesta, budem najúžasnejším prezidentom, akého Boh stvoril,“ vravel Trump.

Jeho vystúpenie zadefinovalo, ako bude viesť svoju kampaň a neskôr aj vládnuť. Médiá, Demokratická strana aj jeho súperi (a neskôr spojenci) medzi republikánmi ho vnímali hlavne ako spestrenie, extravagantného kandidáta, ktorý sa chce zviditeľniť.

„Nemyslím si, že niekto odtiaľ odchádzal s tým, že bude prezidentom, ale hneď bolo jasné, že jeho schopnosť upútať pozornosť mu pomôže,“ spomína novinárka Charlotte Alterová, ktorú do Trump Tower poslal časopis Time.

Pomohlo mu to natoľko, že sa stal prezidentom. Trump bol zaujímavý, rozprával otvorene a – ako počas svojho prvého prejavu – vždy bol istotou kvalitného novinového titulku. Aj vďaka tomu dostával obrovský priestor, ktorý rád využil.

Chcel, aby Amerika „znovu bola veľká“, a svoje plány komunikoval cez chytľavé heslá o stavbe múru a vyčistení washingtonského močiara. O tých sa dodnes hovorí najviac, no na ich pozadí sa toho prezidentovi za štyri roky podarilo veľa.

Trump nielen splnil mnohé sľuby, ale zrejme aj navždy zmenil to, ako sa na amerického prezidenta pozerá svet aj domáca verejnosť.

Čo sa mu podarilo

Amerikanista Petr Kopecký si myslí, že je ťažké hovoriť o úspechoch Trumpovej politiky inak ako z pohľadu jeho voličov. „V rozdelenej americkej spoločnosti presadzoval takmer výhradne záujmy tých, ktorí ho dostali do Bieleho domu,“ vraví Kopecký, ktorý pôsobí na Ostravskej univerzite.

Vidí však jeden úspech, ktorý pozitívne vníma aj širšia verejnosť. Ide o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie