Denník N

Mobily nám vydržia dlhšie, ľuďom viac záleží na ich ekologickom recyklovaní

Údaje z roku 2016 hovoria, že Američania v priemere používali svoje smartfóny 22,7 mesiacov, kým ich vymenili. V roku 2018 im už vydržali o dva mesiace dlhšie. Európania zvyknú svoje mobily vymieňať ešte neskôr. Francúzi, Španieli, Nemci a Taliani mobil v rolu 2018 menili v priemere po 26,2 mesiacoch, Briti dokonca až po 27,7.

Hoci výrobcovia odporúčajú meniť mobil približne každé dva roky – hlavným dôvodom je výdrž batérie, ktorá sa používaním a časom znižuje – zákazníci ich rady rešpektujú čoraz zriedkavejšie.

Ekológovia radia používať mobil čo najdlhšie sa dá

Mobil váži v priemere 120 gramov. Na jeho výrobu sa však spotrebuje až 70kg materiálov. Kým sa navyše dostanú v podobe hotového zariadenia k užívateľovi, precestujú vzdialenosť zodpovedajúcu štyrom cestám okolo sveta.

Výroba mobilu, na ktorom tento text práve možno čítate je teda náročná na prírodné zdroje, dopravu a logistiku a po mnohých stránkach nákladná. Projektový manažér OSN pre životné prostredie a udržateľnú spotrebu a výrobu Feng Wang pre magazín The Recycler uviedol: „Okrem uhlíkovej stopy je najväčším environmentálnym zaťažením v oblasti elektronického odpadu samotný produkt na konci svojej životnosti. Nesprávne alebo nedostatočné recyklačné postupy, najmä v rozvojových krajinách, predstavujú znečistenie nebezpečnými materiálmi a kovmi na skládkach. Má vážne následky pre miestne životné prostredie a pracovníkov, ktorí s odpadom nakladajú.“

Zásuvky plné nepoužívaných mobilov

Telefóny, ktoré užívatelia nepotrebujú je vhodné nechať recyklovať. Túto možnosť dlhodobo ponúka Orange, ktorý mobily od svojich zákazníkov, ale aj ostatných zbiera priamo v pobočkách. Za každý odovzdaný nepotrebný mobil Orange prispeje dobročinným organizáciám. Od februára do septembra sa vyzbieralo 2018 starých mobilov pre Občianske združenie Cesta von a získali tak podporu vo výške 1009 eur.

„Ročne na recykláciu dostaneme 40 až 50-tisíc mobilov,“ hovorí Dagmara Tábiová zo spoločnosti OFIR – Julio Tabi, ktorá sa o recykláciu mobilov z Orangeu stará, „mobily sa u nás vytriedia, vyberú sa z nich batérie, ktoré idú na recykláciu samostatne a zvyšok sa rozomelie.“ Ten putuje do zahraničia k ďalšiemu spracovateľovi, ktorý vyťaží farebné a vzácne kovy ako napríklad zlato, striebro, platina, meď alebo paládium.

Hoci sú v každom zariadení iba malé množstvá vzácnych kovov, pri veľkom počte mobilov nie sú zanedbateľné. Z tony mobilov, teda asi z 12 500 kusov, sa vyťaží približne 155g zlata. Ak si predstavíme robustnejšiu obrúčku, ktorá váži asi 5 gramov, na jej výrobu by stačilo 400 mobilov.

Bez ľudskej práce to nejde

Triedenie a recyklácia mobilných telefónov do veľkej miery závisia od ľudí. „Zatiaľ neexistujú roboty, ktoré by dokázali rozobrať telefón a vybrať z neho batériu. S výnimkou iPhonov, ktoré rozoberá robot menom Daisy. Inak sa všetko sa robí ručne najmä kvôli modelom, ktoré majú batériu fixne zabudovanú,“ vysvetľuje Dagmara Tábiová. Sama sa snaží využívať mobily čo najekologickejšie. Hovorí, že mobil má štyri roky, nedávno v ňom menila batériu a plánuje ho používať ďalej.

Mnoho z nás má doma zabudnutý starý mobilný telefón, ktorý už dlho nevyužíva. Tieto nepotrebné zariadenia nepatria do útrob zásuviek ani do smetného koša. Vďaka Zbierke starých mobilov môžu tieto zariadenia dostať druhý život a zároveň pomôcť mimovládnym organizáciám.

Od 15. októbra do 31. januára 2021 sa môžete zapojiť do 23. kola zbierky starých mobilov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Technológie

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie