Denník N

Trumpa prestali mať rady voličky z predmestí. Odhalili, že je z inej planéty

Donald Trump počas volebného mítingu na Floride. Foto - TASR/AP
Donald Trump počas volebného mítingu na Floride. Foto – TASR/AP

Trumpov volebný štáb si veľmi dobre uvedomuje nebezpečenstvo, ktoré predstavujú znechutené voličky. Ten, komu to zjavne nie je jasné, je sám prezident.

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Donald Trump v prezidentskom kresle neraz ukázal, že nechápe veľa vecí, podstata mnohých javov mu celkom uniká, ale o to silnejšia je verva, s ktorou svoju zadubenosť prezentuje.

Pár dní pred prezidentskými voľbami sa to veľmi dobre prejavuje aj tým, ako sa snaží osloviť voličky. Špecificky pre jeho znovuzvolenie veľmi potrebné (biele) Američanky žijúce na predmestiach, ktoré ho v roku 2016 z rôznych dôvodov podporili proti Hillary Clintonovej. O dva roky neskôr mu však už neboli až také oddané, lebo v kongresových voľbách často volili demokratických kandidátov a kandidátky. A teraz hrozí, že by mu mohli zasadiť rozhodujúci úder.

„Pre mnohé tieto ženy posledné štyri roky predstavovali frustráciu, hnev a aktivizmus – politické prebudenie, ktoré podporili aj ženské pochody, hnutie #MeToo a víťazstvá rekordného počtu kandidátok v roku 2018. Táto energia pomohla vytvoriť najväčší rodový rozkol – politické rozdelenie medzi mužmi a ženami- v súčasnej americkej histórii,“ napísala vo svojej analýze agentúra AP.

Jednoducho: kým Trumpovi sa darí udržať si svojich voličov z roku 2016 a medzi mužmi je silnejší ako Joe Biden, voličky ho húfne opúšťajú. A to aj v kľúčových demografických podskupinách a aj v štátoch, ktoré musí získať, aby obhájil post v Bielom dome.

V polovici októbra CNN uviedla, že prieskumy dávajú Bidenovi medzi voličkami náskok 25 percentuálnych bodov. „V ére, keď sa robili predvolebné prieskumy, ešte nikdy žiaden kandidát ani strana neviedli o viac ako 24 percentuálnych bodov medzi ženami tak krátko pred voľbami.“

V Spojených štátoch pritom voličky tradične využívajú svoje volebné právo častejšie ako voliči.

Majte ma rady

Trumpov volebný štáb si veľmi dobre uvedomuje nebezpečenstvo, ktoré predstavujú mrzuté a znechutené voličky. Ten, komu to zjavne nie je jasné, je sám prezident.

Na posledných predvolebných mítingoch narobil chyby s potenciálom ešte viac si znepriateliť svoje voličky z roku 2016.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Komentáre

Teraz najčítanejšie