Denník N

Český novinár, ktorý pomáhal v covidovej nemocnici: Na taký počet mŕtvych nie sú zvyknutí

Jan Novák strávil týždeň ako dobrovoľník v nemocnici v Uherskom Hradišti. Reprofoto - N
Jan Novák strávil týždeň ako dobrovoľník v nemocnici v Uherskom Hradišti. Reprofoto – N

„Nevyspytateľnosť choroby ma prekvapila. S jedným pacientom som sa rozprával a ďalšie ráno som ho odvážal na JIS, kde dostal ventilátor,“ hovorí reportér Seznam Zprávy Jan Novák.

Jan Novák je reportér českého portálu Seznam Zprávy a minulý týždeň pracoval ako dobrovoľník v nemocnici v Uherskom Hradišti. Pomáhal zdravotným sestrám a sanitárom v nemocnici, ktorá patrí v Česku medzi najviac zasiahnuté pandémiou covid-19.

Svoje zážitky spísal v sérii článkov.

V rozhovore hovorí, v akých podmienkach pracuje personál nemocnice, ako to vplýva na ich rodiny a že niektoré sestričky nevideli rodičov od augusta. Zároveň ich trápi, keď ľudia bagatelizujú vírus.

„Keď sme sa pozerali na protestujúcich bez rúšok na Staromestskom námestí, boli sme úplne paf. Bolo to ako z iného sveta,“ hovorí Novák.

Ako by ste zhodnotili to, čo ste v Uherskom Hradišti za tých pár dní služby videli a zažili?

Celkom zásadným spôsobom to zmenilo môj pohľad na covidovú pandémiu u nás. Jednak som na vlastné oči videl to, čo sa väčšinou interpretuje v číslach a grafoch. Spoznal som, ako to reálne vyzerá. Uvedomil som si dve zásadné veci. Zdravotníctvo u nás neskolabuje ako celok, bude kolabovať regionálne. To som zistil, keď mi riaditeľ nemocnice minulú sobotu ráno oznámil, že do jedného až dvoch týždňov budú musieť ohlásiť stav, keď nebudú prijímať nových pacientov.  Druhá vec je, o čom som hovoril s primárom na ARO, že problémom momentálne nie sú prístroje ani lôžka, ale personál.

Čo sa bude diať, keď Uherské Hradiště prestane brať ľudí? 

Postupuje sa podľa plánu. Ak nemocnice nebudú môcť prijímať pacientov, tak ich budú voziť do okolitých nemocníc. Keď kapacita v okolitých nemocniciach nebude stačiť, zostane to na krajských nemocniciach – v našom prípade v Brne. Máme krajského koordinátora, ktorý posudzuje situáciu v rôznych nemocniciach.

Bola situácia v nemocnici v Uherskom Hradišti horšia, ako ste predpokladali, keď ste sem išli?

Ja som žiadnu veľkú predstavu nemal. Osobne som predtým často v nemocnici nebol. Pracovať tam so zdravotníckym personálom bol ohromne silný zážitok, veľa emócií. Vyvrcholilo to v stredu, keď to na mňa doľahlo. Prišiel som do penziónu a nebol som schopný nič napísať. Po celý čas som si uvedomoval, v akom psychickom a fyzickom rozpoložení títo ľudia pracujú už od jari. Z osobného hľadiska to bolo mimoriadne silné. Predtým som pracoval ako zahraničný reportér, bol som vo vojnových konfliktoch a dosť mi to pripomenulo tie situácie z hľadiska tlaku, kombinácie únavy a bežnej práce.

Sestrička sa stará o pacienta. Foto – Jan Novák/Seznam Zprávy

Často sa spomína, že už keď kolabuje zdravotníctvo, nastúpi ako keby vojnová medicína, keď lekári budú vyberať, koho zachrániť a koho nie, spomínali to aj lekári v Taliansku na jar. To ešte v Česku nie je, ale myslíte si, že k tomu môže prísť?

Ja som si nemocnicu v Uherskom Hradišti vybral zámerne. Je to jeden z najpostihnutejších regiónov. Keď som nastupoval, bola to druhá najvyťaženejšia nemocnica v republike. V úvodnom rozhovore mi riaditeľ vravel, že dúfa, že u nás sa vojnová medicína nezačne. To znamená stav, keď sa budeme musieť rozhodovať, kto dostane ventilátor a kto nie. Ten prvý rozhovor viedol v želacích vetách. Hovoril: kiežby si počet infikovaných nevyžadoval veľkú hospitalizáciu, my to zvládneme. O týždeň neskôr otvorene priznával, že kapacity budú naplnené o týždeň až dva. Tá situácia sa radikálne zmenila.

Videli ste aj priamo na mieste, že sa situácia v priebehu týždňa zhoršuje? 

Jasné, vo všetkých smeroch. V priebehu pobytu som vystriedal niekoľko oddelení, aby som sa pozrel na pandémiu očami rôznych odvetví nemocnice, každé z nich je nejako postihnuté. Všimol som si, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Rozhovory

Svet

Teraz najčítanejšie