Denník N

Dvojaký meter štátu v čase pandémie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nemôže byť ani reči o prekážke na strane zamestnanca, ktorý ostal v domácej izolácii, za čo by mal stratiť nárok na zamestnanie a primerané hmotné zabezpečenie.

Autorka je bývalá verejná ochrankyňa práv

Vo verejnom záujme, ktorý sleduje ochranu života a zdravia, vláda organizuje celoplošné dobrovoľné testovanie na covid-19. Vyhlási aj, že kto sa nedá dobrovoľne testovať, prejaví svoju zodpovednosť tým, že dobrovoľne ostane v desaťdňovej domácej izolácii, aby svojím pohybom na verejnosti neohrozoval dobrovoľným testovaním chránené hodnoty – život, zdravie, hospodárstvo a nemocnice pred kolapsom.

Podľa tohto vyhlásenia by mali mať ľudia na výber z dvoch dobrovoľných možností. A to buď sa zúčastnia dobrovoľného testovania, alebo absolvujú dobrovoľnú desaťdňovú domácu izoláciu.

V čase mimo núdzového stavu platí, že regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo lekár v prípade podozrenia, že existuje riziko vzniku a šírenia prenosnej choroby, nariadi podľa platného zákona chorému, ale aj iba podozrivému z ochorenia, izoláciu.

Človek v nariadenej izolácii je pod zvýšeným zdravotným dozorom a lekárskym dohľadom a poskytuje sa mu zdravotná starostlivosť. Ak v izolácii nemôže vykonávať svoju prácu, je uznaný práceneschopným a z toho právneho titulu má nárok na poberanie ustanovených dávok sociálneho poistenia, lebo podľa článku 35 našej ústavy občania

Koronavírus

      Komentáre

      Teraz najčítanejšie