Denník N

Byť stredobodom pozornosti na úspešné zvládnutie pandémie nestačí

Národné testovanie sa mení na zúfalý marketingový pokus vládnej garnitúry zachrániť posledné zvyšky Matovičovej reputácie.

Autorka je poslankyňa Európskeho parlamentu za Smer

Mojím cieľom nie je viesť spory týkajúce sa vládou prijímaných opatrení. Pretože ich vecnosť a dôležitosť spravidla vždy zaniká už v momente ich oznámenia vplyvom zmätočných vyjadrení jej predsedu.

Som však presvedčená o tom, že takému vážnemu rozhodnutiu, akým je plošné testovanie celého národa, mala predchádzať efektívna a konštruktívna diskusia za účasti odborníkov. Práve jej výsledky a odporúčania mali byť kľúčové pri rozhodovaní, či do takéhoto projektu, ovplyvňujúceho životy miliónov ľudí, ísť alebo, naopak, nie. To sa však na Slovensku neudialo. A, samozrejme, malo by to aj pozitívny vplyv na dôveru ľudí a redukciu priestoru na konšpirácie.

Namiesto toho sa členovia vládnej koalície rozhodli napĺňať faktmi a vecnými argumentmi absolútne nepodložené predstavy a sny predsedu vlády bojujúceho s rýchlo sa prepadávajúcou popularitou. Národné testovanie, ktoré stavia do pozoru celú krajinu, sa preto, žiaľ, mení na zúfalý marketingový pokus vládnej garnitúry zachrániť posledné zvyšky Matovičovej reputácie.

Už len spôsob prijímania tohto rozhodnutia, ktoré pôvodne nebolo nápadom odborníkov, ukázal, že sa ocitáme v rukách človeka, ktorý si ešte nezvykol na to, že kričať z opozičnej lavice a viesť krajinu, obzvlášť v čase pandémie, je obrovský rozdiel. Že byť za každú cenu stredobodom pozornosti na jej úspešné zvládnutie nestačí.

Informácie o testovaní sa neustále menia veľkou rýchlosťou. Prirovnávať testovanie k voľbám, ako sa to na začiatku dialo, len potvrdzuje obrovskú neznalosť situácie. Voľby sa často uskutočňujú v školách či v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré nie sú schopné spĺňať požiadavky prevencie a bezpečnosti pri testovaní.

Pretrvávajúce riziká a s nimi súvisiaci informačný chaos sú jednoducho obrovské. Do toho vláde, predovšetkým vďaka vyjadreniam jej predsedu vrátane neustáleho urážania všetkých, ktorí s ním nesúhlasia, chýba elementárny rešpekt zo strany verejnosti. Práve ten je pritom v krízových a turbulentných časoch, v akých momentálne žijeme, absolútne nevyhnutný.

Napriek tomuto zmätku je dôležité oceniť, ako sa k úlohe týkajúcej sa plošného testovania postavila armáda a samosprávy. Spolu so zdravotníkmi a s dobrovoľníkmi sú to totiž práve ony, na koho plecia vláda hodila celé organizačné a logistické zabezpečenie. Často navyše bez potrebného, čo i len základného vybavenia. Nech už to dopadne akokoľvek, za svoje nasadenie a ochotu pomáhať si všetci títo ľudia zaslúžia nielen náš rešpekt a uznanie, ale aj už toľkokrát sľubované finančné ohodnotenie.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Plošné testovanie

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie