Denník N

Americká veľvyslankyňa: Pre nás ste významný spojenec. Môžeme spolu nesúhlasiť, ale nech je to založené na faktoch

Tieto voľby pre koronavírus volebná párty nebude, hovorí americká veľvyslankyňa na Slovensku Bridget Brink. Foto N - Vladimír Šimíček
Tieto voľby pre koronavírus volebná párty nebude, hovorí americká veľvyslankyňa na Slovensku Bridget Brink. Foto N – Vladimír Šimíček

Ak si chceme chrániť súkromie a bezpečie, vylúčenie nedôveryhodných poskytovateľov 5G je kľúčové, hovorí veľvyslankyňa Spojených štátov na Slovensku Bridget Brink.

Budúci utorok Američania rozhodnú, či ich prezidentom zostane Donald Trump. Nebyť pandémie, americká ambasáda by zorganizovala tradičnú volebnú noc, na ktorej by sa čakalo na prvé výsledky.

„Tentoraz budeme sledovať americké prezidentské voľby s rodinou z domu, tradičnú párty sme pre koronavírus museli zrušiť,“ hovorí americká veľvyslankyňa na Slovensku Bridget Brink. Rozprávali sme sa o tom, prečo má Amerika medzi Slovákmi také zlé meno, aj o spoločných hrozbách, ktorým čelia naše krajiny, a či je Európa pre USA stále kľúčovým partnerom.

Prekvapilo vás niečo na Slovensku? 

Bola som veľmi dobre pripravená, ale čo ma prekvapilo, je to, aký skrytý klenot Slovensko je. Mám veľmi rada vaše jedlo, ľudí a prírodu. Je to skvelé miesto. Dúfam, že uvidím čo najviac zo Slovenska aj napriek koronakríze. Chcela by som stretnúť čo najviac Slovákov.

Počul som, že Slovensko je veľmi žiadanou destináciou pre diplomatov, je to tak?

Áno, to je (smiech). Vyzerá ako skutočne skvelé miesto pre diplomatickú službu.

Komplikujú vám vašu prácu obmedzenia súvisiace s pandémiou?

Samozrejme, mojou misiou ako diplomatky je spájať, a preto musím hľadať nové spôsoby, ako fungovať aj v čase mnohých obmedzení. Musíme byť kreatívnejší, máme skvelý tím, ktorý nám umožňuje byť v spojení. Jeden z príkladov je akcia, ktorú sme pripravili k 100. výročiu ženského volebného práva na Slovensku aj v USA. Práve na ten deň v auguste sa objavili nové obmedzenia, takže sme ju museli presunúť do online priestoru. S pomocou primátora Bratislavy to išlo hladko.

Ako ste vnímali vládu Igora Matoviča, ktorá vznikla práve v čase vypuknutia pandémie? 

Nová vláda čelila veľkej výzve od prvého dňa. Prešla si prvou vlnou, keď reagovala veľmi rýchlo a efektívne, a to aj na globálnej úrovni. Teraz čelí druhej vlne, tak ako ostatní. Nie je to jednoduché, všetci by sme s tým najradšej skoncovali, ale musíme sa adaptovať a poučiť sa zo skúseností, aby sme znížili počet úmrtí.

Neznepokojujú vás dezinformácie okolo koronavírusu, ktoré spochybňujú vývoj vakcíny? 

Je to o živote a smrti. Musíme sa spoliehať na vedu. Tá sa tiež vyvíja. Je určite správne počúvať expertnú komunitu, ako si chrániť životy. Je v záujme nás všetkých chrániť ostatných, našich priateľov a príbuzných.

Trump na začiatku tiež zľahčoval koronavírus. Nie je čiastočne zodpovedný za to, že ste lídrom v počte prípadov? 

Sme vyše tristomiliónová krajina, je to pre nás veľká výzva,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Koronavírus

Rozhovory

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie