Svetový newsfilter: Moslimské krajiny útočia na Macrona. Za to, že stojí za slobodou slova

Dobrý deň,
Nemecko a Francúzsko sú ďalšie európske štáty, ktoré museli pristúpiť k tvrdým opatreniam proti šíreniu koronavírusu. To znovu nabralo rekordné rozmery a vlády v oboch krajinách považujú lockdown za jediný spôsob, ako sploštiť krivku.
V tieni pandémie sa zároveň vyostruje spor medzi Emmanuelom Macronom a lídrami moslimských štátov. Okrem toho v USA 3. novembra prebehnú mimoriadne dôležité prezidentské voľby. Vybrali sme štyri veci, ktoré by ste pred nimi mali vedieť.
Ázia: Erdogan útočí na Macrona
Jasný postoj Paríža po brutálnej vražde učiteľa vyvolal napätie vo vzťahu s moslimskými štátmi. Prezident Emmanuel Macron sa postavil za hodnoty, na ktorých je postavená francúzska republika: sloboda prejavu a dôkladné presadzovanie sekularizmu.
Nasledoval teroristický útok nožom, bojkot výrobkov, protesty a urážky francúzskeho prezidenta zo strany lídrov viacerých krajín.
Čo bolo spúšťačom: Macron odsúdil atentát na 47-ročného učiteľa a zároveň sa zastal satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorý znovu zverejnil karikatúru proroka Mohammeda.
Macron vyhlásil, že bude brániť slobodu a presadzovať sekularizmus v spoločnosti, ktorá sa nezriekne karikatúr. Sprísni aj boj proti radikálnemu islamu.
Chce zabrániť ďalším útokom, ako bol ten, pri ktorom 18-ročný mladík pôvodom z Čečenska zavraždil učiteľa Samuela Patyho, pretože pred žiakmi rozprával o slobode slova aj o karikatúrach Mohameda.
Na sociálnych sieťach potom kolovalo video nahnevaného otca jednej zo žiačok strednej školy, kde Paty učil. V tom videu ho menoval a spomínal aj adresu školy.
Aká bola reakcia: Na tvrdé Macronove slová zareagoval moslimský svet na čele s tureckým prezidentom Erdoganom. Macronovi odkázal, aby sa dal