Denník N

Odborníčka na historické traumy: Mali by sme už konečne otvorene hovoriť o Benešových dekrétoch. Boli medzi nami obete i vinníci

Erzsébet Fanni Tóth. Foto - archív E. F. T.
Erzsébet Fanni Tóth. Foto – archív E. F. T.

Na traumatizujúce historické udalosti sa často pozeráme cez krycie spomienky, ktoré preberáme od iných, hovorí psychologička Erzsébet Fanni Tóth, ktorá skúma historickú pamäť o Benešových dekrétoch.

Erzsébet Fanni Tóth pochádza z južného Slovenska a pôsobí na Univerzite Sigmunda Freuda vo Viedni. Venuje sa výskumu identity, tráum a historickej pamäti a jej výsledky v oblasti metodológie výučby ocenilo v septembri rakúske ministerstvo školstva.

V rozhovore, ktorý vznikol v rámci projektu Pozsonyi podcast, sa dočítate:

  • s akými problémami zápasia ženy po odchode do zahraničia,
  • prečo sú Benešove dekréty ešte stále otvorenou otázkou,
  • ako by sme mali spracovať historické traumy,
  • aké slepé škvrny sú v našich poznatkoch o minulosti,
  • prečo sa slovenskí Maďari cítia v Maďarsku stigmatizovaní.

Aká je nálada vo Viedni uprostred druhej vlny pandémie koronavírusu?

Nálada ľudí sa dvíha a klesá tak ako vlny pandémie. Niektorých ovládla panika, ďalší nechcú uznať existenciu vírusu a chcú si žiť ďalej rovnako ako predtým. Medzi týmito extrémami je veľmi široká masa ľudí, ktorí dodržiavajú opatrenia, zahaľujúci si ústa i nos rúškom a dezinfikujú si ruky. Keď chodím po meste, vidím, že oni tvoria väčšinu.

Založili ste spolok Femspace, ktorý pomáha ženám žijúcim v zahraničí. Ako si máme predstaviť vašu činnosť?

Spolok Femspace som založila pred vyše tromi rokmi, pretože mi chýbala organizácia, ktorá by sa venovala ženám v pozícii, v akej som bola aj ja. Vychovávala som malé deti a žila som mimo svojho pôvodného maďarského prostredia. Keď sa niekto presťahuje do inej krajiny, môže si so sebou zobrať nábytok alebo šaty, ale so vzdelaním to už také jednoduché nie je. V mnohých prípadoch som videla, že ženy sem prišli so svojimi manželmi a stratili sa. Boli ako tiene. Často preto upadli do letargie, ktorá môže trvať dlhé roky. Spolok Femspace vznikol, aby im pomáhal uplatniť sa, rozvíjať sa odborne a aby im poskytoval možnosť baviť sa o rôznych profesiách v maďarčine.

Takže aj jazyková stránka bola pre vás dôležitá?

Do svojich osemnástich rokov som žila v maďarskom prostredí na Slovensku a vysokú školu som absolvovala už po anglicky. Uvedomila som si,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

2. svetová vojna

História

Rozhovory

Životy žien

Slovensko, Svet, Veda

Teraz najčítanejšie