Denník N

Záborská: Ponaučenie? Lepšie si pred hlasovaním overiť, kto náš návrh podporí

Anna Záborská. Foto - archív A. Z.
Anna Záborská. Foto – archív A. Z.

Poslankyňa Anna Záborská (OĽaNO) bola presvedčená, že jej návrh týkajúci sa interrupcií v parlamente prejde. O jeden hlas sa jej ho však nepodarilo presadiť. „Bolo viacero ľudí, o ktorých som si myslela, že zahlasujú, ale nezahlasovali,“ tvrdí v rozhovore.

V predkladaní podobných zákonov plánuje pokračovať, no zároveň si nemyslí, že tým rozbíja koalíciu. „Dôležité je, aby sa hrany kameňov v koalícii obrusovali a aby sme nedovolili, aby v tlakovom hrnci, v ktorom sa varí, nastal taký tlak, že vybuchne. Lebo potom budú všetci špinaví a niektorí prídu aj o oko,“ hovorí.

V rozhovore sa tiež dočítate:

  • prečo nechce, aby ju voliči vnímali len cez cez tému interrupcií;
  • či jej Kresťanská únia plánuje zostať v klube OĽaNO;
  • čo o jej návrhu povedal premiér Igor Matovič;
  • prečo podľa nej poľský zákaz interrupcií pre poškodenie plodu nie je šťastný;
  • prečo pápežovu podporu registrovaných partnerstiev považuje za hoax.


Váš návrh zákona, ktorý mal meniť podmienky interrupcií, v parlamente neprešiel. Venovali ste mu najmenej štyri mesiace svojej práce. Nemáte teraz pocit, že to bola zbytočná snaha?

Už som v politike dosť dlho a viem, že politika je aj o matematike. Zákony sa prijímajú väčšinou a rozhodnúť o nich môže jeden hlas. Nevnímam to ako neúspech, aj keď sa nám v konečnom dôsledku tie zákony, ktorých sa náš návrh dotýkal, nepodarilo zmeniť. Je podľa mňa pozitívne, že sme otvorili tému pomoci tehotným ženám a matkám, a to v takom rozmere, ako sa o tom doteraz nikdy nehovorilo. O umelom prerušení tehotenstva sa doteraz vždy hovorilo cez zákazy, povolenia a podmienky. My sme sa posunuli do inej roviny, do roviny pomoci tehotným ženám a matkám. Každý politik chce stavať mosty, už menej sa hovorí, ako na ten most vyjsť a vykročiť. My sme naň vyšli a ukázali sme, ako sa dá tým ženám a matkám pomôcť.

Počítali ste s tým, že váš návrh nemusí prejsť?

S tým musíte počítať vždy. Aj keď podľa aktuálnych počtov som si myslela, že návrh prejde. Nie veľkou väčšinou, ale prejde.

Od koho ste očakávali podporu, ale za návrh nezahlasoval?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie