Denník N

Člen vedenia nemocníc v Zlínskom kraji: Čo ak nebudú kapacity? Ticho si hovoríme, koho prijmeme a koho nie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zlínsky kraj je na tom v rámci Česka kriticky a lôžka sa veľmi rýchlo plnia. V lete podľa neho vláda chcela dať ľuďom možnosť žiť normálny život a teraz zvládajú pandémiu najhoršie v Európe. „Vy ste v lete nosili rúška, my sme sa tomu smiali,“ hovorí Jozef Machek.

Jozef Machek pochádza z Nitry a pracuje ako člen predstavenstva štyroch nemocníc v Zlínskom kraji. Je vyštudovaný právnik a operatívne riadi najväčšiu z nich – Krajskú nemocnicu Tomáša Baťu v Zlíne. V minulosti pracoval v manažmentoch nemocníc v Prahe a na južnej Morave.

Aká je momentálne situácia vo vašich štyroch nemocniciach v rámci Zlínskeho kraja?

Zlínsky kraj je na tom za posledné tri týždne asi najhoršie v rámci Českej republiky. Situácia v nemocniciach je extrémne napätá. Organizácia – od testov po urgentný príjem – je dobrá, akurát počet pacientov, ktorí prichádzajú do nemocníc, je skutočne extrémny a kapacity nemocníc sa rýchlo plnia.

Čo to znamená pre niektorú z vašich nemocníc? Koľko ľudí vám denne pribúda?

Napríklad v zlínskej nemocnici, ktorá je z tých štyroch najväčšia, je denne hospitalizovaných 12 až 14 nových pacientov. Keď si predstavíme, že jedno priemerné covidové oddelenie má 20 až 25 lôžok, tak jedno oddelenie zaplníte za deň, deň a pol.

Koľko lôžok máte vo vašich štyroch nemocniciach vyčlenených pre covidových pacientov a v akej situácii sa momentálne nachádzate? 

Zoberme si

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Rozhovory

    Slovensko, Svet, Zdravie

    Teraz najčítanejšie