Denník N

Za marihuanu desať rokov, Zoroslav Kollár dva za zasahovanie do nezávislosti súdu. Sú sadzby spravodlivé? (anketa)

Zoroslav Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič
Zoroslav Kollár. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kandidáti na generálneho prokurátora odpovedajú na otázku o novej vlne zatýkania v súdnom prostredí a primeranosti trestov za držanie marihuany.

NAKA v stredu zadržala advokáta Zoroslava Kollára a ďalších sudcov a obvinila ich z viacerých trestných činov: zasahovania do nezávislosti súdu, prijímania úplatku alebo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Svojím konaním mali dlhodobo rozkladať právny štát a ohrozovať dôveru v spravodlivosť.

Vo všetkých prípadoch ide o trestné činy, za ktoré hrozí podľa trestného zákona 2 až 5 rokov alebo 3 až 8 rokov. Vzhľadom na to, že ide o doteraz netrestané osoby, mali by sa pohybovať na dolnej hranici trestnej sadzby. Znamená to, že môžu dostať aj podmienečné tresty.

To sa týka aj Zoroslava Kollára, ktorý sa momentálne pohybuje v sadzbe 2 až 8 rokov.

Sudca Richard Molnár nie je v novom skutku obvinený ani ako verejný činiteľ s odôvodnením, že nešlo o jeho prípad, ale o prípad sudcu Vladimíra Sklenku, a nepáchal teda trestnú činnosť v súvislosti s výkonom verejnej funkcie. Molnár by sa ku Sklenkovi pritom nedostal tak jednoducho, keby nebol sudcom. Ak by bol obvinený ako verejný činiteľ, sadzba sa zvyšuje na 5 až 12 rokov.

Denník N nedávno informoval o prípade otca so synom, ktorí za pár rastlín marihuany vo vinohrade pestovanej pre vlastnú potrebu dostali šesť a 10 rokov, ako keby boli drogoví díleri alebo organizátori obchodovania s drogami.

Sú takéto sadzby spravodlivé? Nemala by sa v tomto smere politika štátu zmeniť aj vzhľadom na následok, ktorý sa jednotlivým konaním spôsobuje v oboch prípadoch?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kauzy Búrka a Víchrica

Maroš Žilinka

Slovensko