Denník N

Pomalé autá a rýchla dostihová dráha. Testovanie v Petržalke spomalili aj zvalené stany

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Na Ekonomickej univerzite ráno do 9.30 h testovali len zamestnancov školy s rodinami. To mnohých nahnevalo, pretože Petržalka o tom vopred neinformovala.

Na najväčšom sídlisku na Slovensku cez víkend vzniklo jedno z najväčších odberných miest. Na petržalskej dostihovej dráhe sa testovalo v 12 stanoch, čo je osmina všetkých fungujúcich odberných tímov v Petržalke. Po ťažšom rannom rozbehu sa tam predpoludním na testovanie čakalo len necelú polhodinu.

Množstvo ľudí prišlo na priestranné závodisko najmä preto, že všetky odberné miesta boli vonku, čo minimalizuje riziko nákazy.

Petržalský zámer otvoriť čo najviac testovacích stanov čiastočne v noci pokazilo zlé počasie – silný vietor zvalil niekoľko prichystaných stanových stanovíšť, a tak ľudia zostali odkázaní len na odbery v interiéri.

Foto N – Tomáš Benedikovič

„Tu sa testuje iba dnu? Ja som sa chcela dať otestovať vonku. Nebudem tam vnútri smrkať,“ sťažovala sa staršia pani čakajúca v rade pred školou na Strečnianskej ulici. Pôvodne tam mali byť tri odberné miesta, testovanie vonku však pre zlé počasie zrušili.

Pre zlé poveternostné podmienky neotvorili v Petržalke 5 z 96 odberných miest. Ostatných 91 s menším či väčším zdržaním fungovali celý deň.

Zamestnanci škôl mali prednosť

Na jednom mieste vypadla elektrina, na ďalšom mali problém s nedostatkom personálu a inde nastali „neočakávané komplikácie“.

Mestská časť Petržalka od rána na svojom Facebooku vysvetľuje, prečo niektoré odberné miesta začali s testovaním neskôr a rady sa hýbu pomaly, prípadne sa nehýbu vôbec. Administrátori stránky s ľuďmi komunikovali a overovali situáciu na miestach, na ktoré sa sťažovali.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Petržalčanom prekážalo napríklad to, že na niektorých miestach ich predbiehali zamestnanci škôl, kde sa konali odbery, napríklad na Ekonomickej univerzite. Na odbery prichádzali aj so známymi či s rodinou.

„Na Ekonomickej univerzite sa testovali najprv zamestnanci univerzity, obyvateľov začali testovať neskôr, asi o 9:30,“ tvrdí hovorkyňa Mária Halašková. Ľudia však túto informáciu nemali, a tak niektorí prišli na odberné miesto už pred siedmou. „Napriek zdržaniu je priebeh testovania na Ekonomickej univerzite hladký a ľudia si pochvaľujú dobrú organizáciu a rýchle vybavenie,“ hodnotila hovorkyňa popoludní.

Na základných školách, ktorých zriaďovateľom je Petržalka, neevidujú prednostné testovanie zamestnancov škôl.

Ani bratislavská župa neregistruje sťažnosti na prednostné testovanie zamestnancov škôl. „Za odberové miesta, ako aj ich chod, zodpovedajú ministerstvo obrany a mestské časti,“ povedala hovorkyňa župy Lucia Forman.

Vystúpte z auta, bude to rýchlejšie

Dlhé rady sa v Petržalke tvorili aj pred drive-in testovaním pri obchodnom centre Danubia. Kolóna áut sčasti blokovala aj odbočovacie pruhy.

Už od 10:00 Petržalka vyzývala, aby sa ľudia tomuto odbernému miestu vyhli, zaparkovali a išli sa otestovať pešo na ktorékoľvek odberné miesto.

Video: Autobus, školský dvor aj historické námestie: kde všade testujú na covid-19 (autorka: Martina Koník)

Odbery z auta sú považované za menej rizikové, pretože človek nemusí stáť v radoch či čakať na výsledok v blízkosti ďalších ľudí. Do Bratislavy sa vybrali autom aj obyvatelia okolitých obcí, ktorí doma takúto možnosť nemajú.

Podľa Petržalky prebiehalo testovanie najlepšie na dostihovej dráhe a na Ekonomickej univerzite. Na Facebooku aj cez svoju mobilnú aplikáciu tam neustále posielala ľudí, ktorí čakali v dlhých, aj niekoľkohodinových radoch na iných miestach.

Dopoludnia sa na otestovanie na dostihovej dráhe čakalo zhruba dvadsať minúť, výsledok testu mali ľudia do desať minút.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Medici spoza hraníc

„Sadnite si a zahnite, prosím, hlavu,“ vyzýval ľudí po anglicky jeden z medikov na petržalskej dostihovej dráhe. Stery robil dôsledne, mnohým po nich slzili oči. „Good job,“ chválil ich na záver.

Petržalke pomáhalo doplniť testovacie kapacity aj 33 armádnych lekárov z Rakúska. Na dostihovú dráhu sa im dopoludnia prišli poďakovať aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na dostihovej dráhe. Foto – TASR

Ocenili aj pomoc 200 maďarských špecialistov, ktorí doplnili odberné tímy na južnom Slovensku.

„Aktuálny priebeh testovania v súčasnosti prekonal očakávania z posledných dní. Ukazuje aj tým, čo to spochybňovali, že sme sa zomkli,“ skonštatoval minister Naď. Testovanie na Slovensku podľa neho sledujú aj poradcovia britského premiéra, keďže vo Veľkej Británii tiež zvažujú celoplošné testovanie.

Pred dostihovou dráhou. Foto N – Tomáš Benedikovič

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koronavírus

    Plošné testovanie

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie