Denník N

Testovanie na juhu zachránili lekári a medici z Maďarska (reportáž)

V Komárne sa testovalo aj na lodi. Foto N - Peter Kováč
V Komárne sa testovalo aj na lodi. Foto N – Peter Kováč

Bez pomoci privolanej v poslednej chvíli zo zahraničia by sa viaceré odberné miesta na južnom Slovensku neotvorili. Lekári a medici z Maďarska tu budú aj v nedeľu.

Na miestach južného Slovenska, ktoré sme v sobotu navštívili, bol záujem o testovanie veľký. Rady sa tvorili nielen v mestách, ale aj v menších obciach. V obciach Dolný Bar a Dolný Štál v okrese Dunajská Streda čakali ráno okolo deviatej desiatky ľudí. Vo Veľkom Mederi sa vytvorili dlhé rady pred odbernými miestami na Bratislavskej ceste. Situácia však mohla byť na juhu úplne iná, ak by na poslednú chvíľu nedorazila pomoc z druhej strany hranice.

Príchod zdravotníckeho personálu z Rakúska a Maďarska potvrdil v piatok minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Z Rakúska podľa informácie zverejnenej na facebookovej stránke ministerstva zahraničných vecí prišlo 33 vojenských medicínskych odborníkov. Maďarsko poslalo 193 ľudí. Minister obrany Jaroslav Naď na tlačovke v sobotu poobede chválil medzinárodnú spoluprácu a potvrdil, že premiér Igor Matovič komunikoval v tejto veci s rakúskym i maďarským premiérom.

Testovanie v Komárne. Foto N – Peter Kováč

„Hanba pre Slovensko“

V Komárne, ktoré má asi 34-tisíc obyvateľov, zriadili osemnásť odberných miest. Pri strednej škole na Petőfiho ulici stál okolo desiatej rad dlhý asi 100 metrov. Čakajúci, ktorí boli asi na päťdesiat metrov od brány, nám povedali, že tam stoja už dve hodiny. Za hodinu odchádzalo asi šesťdesiat až sto otestovaných, v škole sa pritom testovalo na dvoch miestach. Ešte horšia bola situácia s čakaním na Budovateľskej ulici, kde sa testovalo takisto v škole. Niektorí čakali aj tri a pol hodiny.

Podľa policajtov sa nevyskytol žiadny incident a testovanie prebiehalo v poriadku. „V ľuďoch však cítiť nervozitu,“ povedal nám policajt pri bráne. Všimli sme si to aj my, keď na nás začala kričať pani z radu, prečo fotíme.

„Je to hanba pre Slovensko,“ povedal nám pán, ktorý sa postavil mimo radu, aby si zapálil. „Pre starších ľudí by mali zabezpečiť, aby sa mohli otestovať osobitne. Je to nezmysel, že tu musia čakať s ostatnými. Ak to vedeli urobiť pri nákupoch, tak to mali urobiť aj teraz,“ povedal. Testovania sa chcel zúčastniť, pretože to potrebuje kvôli práci. Dochádza do práce do iného mesta a nemôže si dovoliť zostať doma v karanténe.

Bez medikov z Maďarska by to nezvládli

Zdravotnícky personál sa na južnom Slovensku doplnil v poslednej chvíli zo zdravotníkov z Maďarska. Ministerstvo vnútra pre tlačovú agentúru TASR uviedlo, že prišlo 193 odborníkov, z toho 44 lekárskych asistentov vypomáhalo v okrese Trebišov, 138 v okrese Komárno, 10 v okrese Nové Zámky a 1 v okrese Levice. Boli medzi nimi lekári, zubní lekári i medici a najviac z nich prišlo zo Semmelweisovej univerzity v Budapešti. Rektor univerzity Béla Merkely napísal v sobotu na Facebooku, že 154 „občanov Semmelweisu“ odišlo z Budapešti o tretej v noci. Sú medzi nimi medici zo šiesteho ročníka, rezidentskí lekári a doktorandi, ktorí už mali skúsenosti s PCR testami.

Testovanie v Komárne. Foto N – Peter Kováč
Čakajúci na test v Komárne pri Váhu. Foto N – Peter Kováč

Medička zo Semmelweisu, ktorú sme stretli v Komárne a ktorá nechcela byť menovaná, nám povedala, že ich príchod zorganizovala študentská samospráva univerzity. „Prihlásilo sa niekoľkonásobne viac ľudí, než bola kapacita,“ uviedla. Motivovalo ich získanie skúseností i finančná odmena. „Je to pre nás veľká príležitosť aj z odborného, aj z finančného hľadiska,“ povedala medička. Podľa nej všetko funguje, ako má, a situáciu majú pod kontrolou.

Do Komárna prišli autobusmi maďarskej armády a testovania sa zúčastnia aj v nedeľu. Medici pôsobia ako pomocný personál, riadia ich lekári a zubní lekári. Z iných zdrojov nám potvrdili, že viaceré odberné miesta v Komárne a okolí sa otvorili len vďaka pomoci z Maďarska.

Zahraničnú pomoc kritizoval na Facebooku poslanec Smeru Ľuboš Blaha: „Ak pri testovaní narazíš na nemecky hovoriacich či maďarských medikov, okamžite volaj políciu. Sú to vojaci cudzej armády, vyslaní z Rakúska a Maďarska, bez akéhokoľvek mandátu Národnej rady Slovenskej republiky.“ Jeho status vyvolal na Facebooku medzi Maďarmi zo Slovenska veľký rozruch a odsúdili ho aj politici hnutia Spolupatričnosť.

Testovanie v Komárne. Foto N – Peter Kováč
Odberné miesto v Kave. Foto N – Peter Kováč

Pomoc prišla už o piatej ráno

Primátora Komárna Bélu Keszegha sme našli v mestskej časti Kava, kde robil dobrovoľníka na odbernom mieste zriadenom v kultúrnom dome. Stretli sme sa s ním počas obedňajšej prestávky, keď sa od rána prvýkrát zastavili. V Komárne sa podľa neho otvorili všetky odberné miesta, aj keď to bolo do poslednej chvíle neisté.

„Systém zachránilo to, že ráno o piatej prišli lekári z Maďarska. Tu v Kave máme tiež štyroch medikov. Takto sme mohli naplniť všetky miesta. Niektorí išli aj do Nových Zámkov,“ povedal Keszegh. Podľa neho samospráva zabezpečila všetko, ale aj armáda bola s prípravou včas hotová a spolupráca fungovala dobre.

Primátor Komárna Béla Keszegh. Foto N – Peter Kováč

Samospráva v súčinnosti s okresným úradom zabezpečila ubytovanie aj pre zdravotníkov z Maďarska a pre vojakov. Vojaci mali pôvodne prespať priamo na odberných miestach, ale samospráva ich nakoniec ubytovala v izbách.

„Ľudia sú trošku nervózni, utekajú z jedného obvodu do druhého. Aj sem prišli mnohí z mesta, ktorí si mysleli, že tu bude menej ľudí. Miestnym sa to veľmi nepáči, takže tu z toho máme trochu napätia,“ priznal primátor. Kava má podľa neho asi 340 obyvateľov, ale pred kultúrnym domom stál slušný rad aj počas obedňajšej prestávky.

Chodia aj z Maďarska, ale nie masovo

Podľa primátora Komárna prichádzajú na test i ľudia zo vzdialenejších oblastí, ale aj z Maďarska. Boli sme sa pozrieť, či to nespôsobuje problémy na hraničnom priechode. Keď sme tam dorazili, situácia bola úplne pokojná, nemuseli sme čakať ani smerom do Maďarska, ani naspäť. Maďarskí policajti nám skontrolovali doklady a spýtali sa nás na cieľ cesty, keďže maďarské hranice sú oficiálne uzavreté. Pohyb v 30-kilometrovej zóne od hranice je však voľný; problém by sme mohli mať len v prípade, ak by nás zastavili v Maďarsku už mimo tejto zóny.

Na slovenskej strane sme policajtov nevideli. Maďarskí policajti nám potvrdili, že cezhraničná premávka je slabšia než bežne. Za normálnych okolností stoja autá asi v polovici mosta – teraz sme boli jediní. Policajti nezaregistrovali ani to, že by ľudia z pohraničných miest a obcí Maďarska masovo chodili na testovanie do Komárna.

V poobedňajších hodinách boli rady v Komárne stále pomerne dlhé; pri strednej škole na Petőfiho ulici stálo zhruba toľko ľudí ako doobeda. Podobne to vyzeralo aj v obciach popri hlavnej ceste smerom do Bratislavy, kde okolo jednej poobede čakal v radoch približne rovnaký počet ľudí ako ráno.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koronavírus

    Plošné testovanie

    Slovensko, Svet

    Teraz najčítanejšie