Denník N

V sobotu za doobedie otestovali vyše 800-tisíc ľudí. Moja odpoveď prezidentke je dnešný úspech, hovorí Matovič

Foto – TASR
Foto – TASR

Premiér počíta s tým, že nasledujúci víkend bude aj druhé kolo testovania. Naznačil však, že by nemuselo prebehnúť v tých regiónoch, v ktorých sa ukáže nízka miera pozitívne testovaných prípadov.

Palec hore pre všetkých, ktorí dnes pomohli, a prosba pre všetkých, ktorí dnes dostali výsledok, aby sa správali v súlade so zdravým rozumom, vyhlásil premiér Igor Matovič v sobotu podvečer k priebežným výsledkom celoplošného testovania.

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) v sobotu do 12. hodiny doobeda oficiálne otestovali 828-tisíc ľudí, pričom zachytili okolo jedného percenta pozitívnych ľudí. Odhaduje, že cez víkend by sa mohli otestovať dokopy vyše 3 milióny ľudí.

Video: Autobus, školský dvor aj historické námestie: kde všade testujú na covid-19 (autorka: Martina Koník)

K 14:00 bolo otvorených 99,2 % plánovaných odberných miest. „Je to obdivuhodné,“ komentoval Naď. Po Slovensku cirkuluje vyše 1850 vozidiel, ktoré presúvajú materiál. Do organizácie testovania je zapojených vyše 40-tisíc ľudí.

Niektoré obce už hlásia, že im ubúdajú súpravy testov, ktoré mali k dispozícii. Minister hovoril, že záujem o testovanie je obrovský; v niektorých miestach očakávali účasť 500 ľudí, nakoniec však bola trikrát väčšia. Armáda preto už teraz rozváža a dopĺňa materiál, ktorý chceli doskladniť až v noci.

Premiér Matovič zároveň vyhlásil, že sa nezruší zákaz vychádzania, ktorý bude od pondelka platiť pre ľudí, ktorí sa nemôžu preukázať negatívnym testom. Návrh prezidentky Zuzany Čaputovej, aby sa v prípade, že nebude možné pretestovať všetkých ľudí, zákaz vychádzania zrušil, označil za nemiestny.

„Keby sme nevydali zákaz vychádzania, prišla by možno polovica ľudí,“ priznal premiér.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Plošné testovanie

Slovensko

Teraz najčítanejšie