Denník N

Testovanie, deň prvý: samosprávy s vojakmi a so zdravotníkmi zachránili vládny projekt, v mestách sa aj tak čakalo dlho

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Podľa ministerstva obrany sa počas soboty otestovalo viac ako milión ľudí. Presné výsledky sú zatiaľ len za dopoludnie, pozitívne vyšiel test necelému percentu testovaných.

Facebookový profil premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) počas soboty zaplavili veselé smajlíky, srdiečka a prúd optimistických statusov.

„Ste úžasní“ či „One time na Orave a v Bardejove, next time na celom Slovensku“, prihováral sa predseda vlády s narážkou na svoje virálne video z nedávneho vystúpenia pred novinármi v Bruseli.

Aj napriek do poslednej chvíle pretrvávajúcej neistote, nedostatku zdravotníkov či zmätkom s formulármi neskončil prvý deň plošného testovania fiaskom. Starostovia a primátori, vojaci, dobrovoľníci a tisícky zdravotníkov svojím nasadením z veľkej časti dobehli to, čo počas príprav nestihla a možno aj zanedbala vláda.

Ministerstvo obrany podvečer informovalo, že odberové tímy otestovali určite oveľa viac ako milión ľudí. Presné čísla sú za dopoludnie: do dvanástej na obed sa prišlo dať testovať celkovo 828 518 ľudí, z ktorých pozitívny test malo 7947 osôb, čiže ani nie percento.

Video: Autobus, školský dvor aj historické námestie: kde všade testujú na covid-19 (autorka: Martina Koník)

Dlhé rady a kolóny v mestách

Ešte ráno hneď po siedmej to vyzeralo všelijako. Aj keď sa úradom postupne darilo obsadzovať odberné miesta zdravotníkmi, ešte o ôsmej ráno, hodinu po oficiálnom začiatku testovania, bolo podľa ministra obrany Jaroslava Naďa funkčných len deväť z desiatich odberových tímov.

Niekde to bolo lepšie, inde horšie, v každom prípade sa vo väčších mestách tvorili rady so stovkami čakajúcich. Najhoršie boli na tom drive-in miesta, ktoré niektoré mestá vytvorili na odbery priamo z auta. Doprava v ich okolí skolabovala, ľudia čakali dlhé hodiny, vznikali konflikty.

„Drajvom sa vyhnite, aktuálne odhady sú na 25 hodín čakania, ak ste na konci radu. Polícia zrejme čoskoro zamedzí ďalším autám pridávať sa do kolón,“ varoval počas soboty Bratislavčanov starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren. Podobné to bolo v Nitre.

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Rozložiť nápor na odberné miesta sa snažili mnohé iniciatívy, ktoré ľudí cez sociálne siete informovali, ako dlho sa čaká. Slúžila na to napríklad stránka Somvrade.sk, ale aj ďalšie, vďaka ktorým si ľudia mohli situáciu kontrolovať cez webkamery. Príkladom môže byť stránka Kolkojetamludi.sk, ktorá pomáhala ľuďom v Senickom okrese.

Záujemcov o testovanie usmerňovali aj samosprávy, mesto Hlohovec na svojej stránke na Facebooku pravidelne zverejňovalo tabuľku s odhadmi, koľko sa čaká na jednotlivých odberových miestach. Občas sa stávalo, že sa odberové miesta, ktoré boli voľnejšie, rýchlo naplnili, keď sa to rozkríklo: tak to bolo napríklad v sídle strany SaS v Bratislave, kam sa podarilo zohnať päť odberových tímov namiesto plánovaného jedného.

SaS aj úrady o tom informovali na Facebooku a ľudia sa presunuli tam, takže strana musela popoludní hlásiť, že sú „full“ a ľuďom testovanie v Liberálnom dome neodporúčajú. Podvečer sa situácia zase zlepšila.

Na poludnie úrady oznámili, že po celom Slovensku funguje najmenej 4900 zo 4961 odberných miest, teda 98 percent. Vládni politici hovorili o úspechu, pri tomto čísle však treba pamätať na to, že niektoré mestá a mestské časti počas týždňa žiadali, aby im armáda povolila viac odberných miest, než koľko ich nakoniec bolo schválených.

Video: V drive-in sa čakalo hodiny, pod Most Lafranconi prišiel muž na vozíku (autorka: Martina Koník)

Ružinov napríklad počas príprav na plošné testovanie žiadal o 40 odberných miest viac, v sobotu ich fungovalo 70. Dlhé rady potvrdili názor samosprávy, že na úplne hladký priebeh by najmä vo väčších mestách bolo treba viac miest aj odberných tímov.

Zároveň sa však ukázalo, že odberným tímom sa darilo vybavovať viac ľudí, ako čakali. Očakávaná „priepustnosť“ tímu bola pred sobotným testovaním od 30 do 45 ľudí za hodinu, no odberné tímy z rôznych miest hlásili, že sa im darí zvládnuť otestovať aj 50 až 60 ľudí za hodinu.

Ministerstvo obrany v sobotu podvečer oznámilo, že celoplošné testovanie zabezpečovalo viac ako 40-tisíc ľudí vrátane 15-tisíc zdravotníkov. Na organizácii sa ďalej podieľalo 6-tisíc vojakov, približne 5-tisíc policajtov, 250 príslušníkov finančnej správy, 113 hasičov, 50 horských záchranárov, takmer 4-tisíc dobrovoľníkov, asi 10-tisíc administratívnych pracovníkov, ale aj 33 príslušníkov rakúskych ozbrojených síl a 200 zdravotníkov z Maďarska.

Foto N – Vladimír Šimíček

Priebeh bol hladký, ale k incidentom prišlo

Na väčšine miest bol priebeh testovania hladký. Kým vo väčších mestách ľudia bežne čakali dve hodiny, v menších dedinách to išlo rýchlejšie a väčšinou boli miestni vybavení do hodiny. Mnohé obce na Záhorí vypracovali odporúčané časové harmonogramy podľa súpisných čísel domov, v Hradišti pod Vrátnom dokonca vyhradili časy pre seniorov nad 65 rokov či špeciálne okno pre hendikepovaných.

Na niektorých miestach sa hlásili o slovo odporcovia premiéra či samozvaní vykladači ústavy. Tisíce zdieľaní malo na Facebooku video doteraz verejne nie známej Denisy Hnídkovej, ktorá v obci Dulovce v Komárňanskom okrese prišla na jedno z odberných miest a natáčala zdravotníkov, ktorí sa obliekali do ochranných oblekov. Odmietla mať na nose rúško a hovorila, že opatrenia sú „nulitné, nezákonné a neplatné“.

Podľa polície ju ľudia čakajúci na testovanie pustili pred seba, pretože sa predstavila, že je z hygieny. Na videu vidno, ako si s ňou policajt a vojak z odberného tímu nevedia rady. Situáciu vyriešila privolaná hliadka, ktorá ju odviedla do služobne.

Na sociálnych sieťach sa objavilo podobných videí viac. Na jednom muž bez rúška pri rade čakajúcich ľudí nahlas cituje článok 37 slovenskej ústavy, podľa ktorého má každý „právo sa slobodne združovať s inými na ochranu svojich hospodárskych a sociálnych záujmov“.

Polícia zase na Facebooku informovala o tom, že na odbernom mieste v Poprade 48-ročný muž vykrikoval a burcoval ľudí, aby sa nedali otestovať. Na mieste dostal blokovú pokutu, podľa policajtov za nesplnenie nariadeného opatrenia pri ohrozeniach verejného zdravia.

Na odbernom mieste na bratislavskom Námestí SNP musela polícia upokojovať situáciu po tom, čo tam „youtuber“ Rudolf Vaský podľa svedkov provokoval bez rúška.

Igor Matovič počas prvého dňa testovania. Foto – TASR

Premiér opäť proti prezidentke

Podvečer sa na odberných miestach miestami opäť začali objavovať problémy. V Bratislave dochádzali certifikáty, v Považskej Bystrici či Púchove sa minuli testovacie súpravy. Niekde museli dokonca s testovaním skončiť skôr. Vojaci museli reagovať na to, že záujem na niektorých miestach ďaleko predstihoval zásoby, ktoré testovacie tímy mali, a rozvážali zásoby zo skladov. Nie vždy stíhali prísť načas.

Niektorí starostovia, pod ktoré spadali veľké sídliská, zasa opakovali svoje varovania z týždňa – teda že ani pri najlepšej vôli nemusia stihnúť otestovať všetkých, ktorí o testy majú záujem. „Stále si nie sme istí, či otestujeme všetkých obyvateľov sídliska,“ povedal zástupca starostu Sídliska KVP v Košiciach Roman Matoušek.

Na sídlisku od rána pracovalo štrnásť odberových tímov na desiatich odberových miestach, kde zvládali testovať asi osemsto ľudí za hodinu. No táto košická mestská časť má vyše 20-tisíc obyvateľov.

Premiér, povzbudený nádejným priebehom prvého testovacieho dňa, v sobotu odmietol požiadavku prezidentky Zuzany Čaputovej, aby vláda zrušila povinný zákaz vychádzania pre ľudí, ktorí nebudú mať certifikát z plošného testovania alebo negatívny PCR test.

Návrh prezidentky označil za nemiestny a dodal, že ju postoj prezidentky veľmi sklamal. „Očakával som, že v tej najťažšej chvíli ako vrchný veliteľ ozbrojených síl pomôže vojakom zrealizovať tento projekt, a, bohužiaľ, opak sa stal pravdou,“ povedal Igor Matovič s tým, že od piatka s hlavou štátu nehovoril.

„Necítil som zásadnú potrebu komunikovať s pani prezidentkou, moja odpoveď voči včerajšej výzve pani prezidentky je úspech, ktorý dnes všetci spoločne zažívame. Verím, že sama uznáva, že to, čo urobila, Slovensku absolútne nepomohlo.“

Matovič zároveň pripustil, že v niektorých regiónoch by sa budúci víkend nemuselo konať ďalšie pretestovanie.

„Môže sa stať, že v niektorých okresoch bude pozitivita taká nízka, že by nemuselo mať zmysel druhé pretestovanie, ale zatiaľ to berme tak, že všade druhé kolo bude a teoreticky z toho vypadne niekoľko okresov s extrémne dobrými číslami,“ povedal.

Plošné testovanie v Štátnom divadle v Košiciach. Foto N – Tomáš Hrivňák

Vláda v spore s úradom na ochranu osobných údajov

V sobotu eskaloval aj spor medzi vládou a úradom na ochranu osobných údajov, ktorý sa týka povinnosti občanov preukazovať sa certifikátom s negatívnym výsledkom testu pri opustení bydliska.

Podľa uznesenia vlády sa totiž ľudí bez negatívneho testu bude týkať prísny zákaz vychádzania s niekoľkými výnimkami (napríklad návštevou najbližších potravín).

Úrad na ochranu osobných údajov spochybnil najmä zámer, že by negatívny test mohli od zamestnancov žiadať zamestnávatelia.

„Momentálne v rámci relevantných právnych predpisov týkajúcich sa pracovnoprávnych vzťahov pre spracúvanie negatívneho výsledku testovania (a prípadne aj certifikátu MZ SR) úradu nie je známy primeraný právny základ, keďže Zákonník práce ustanovuje ako povinnosť v súvislosti so zdravotným stavom zamestnanca len nahlásenie jeho práceneschopnosti alebo inej prekážky v práci, ktorá u neho nastala,“ konštatoval úrad vo štvrtok.

Úrad sa neuspokojil ani s vyhláškou hlavného hygienika, ktorá bola prijatá v piatok a zamestnávateľom túto možnosť priznala. Podľa úradu vyhláška nereflektuje ustanovenie zákona o ochrane osobných údajov o tom, kto môže spracovávať údaje týkajúce sa zdravia.

V sobotu podvečer na tieto postoje úradu ostro zareagoval tlačový odbor premiéra Matoviča. Podľa tlačového odboru vlády sa úrad na ochranu osobných údajov odvoláva na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ktoré sa však nevzťahuje na spracúvanie osobných údajov v rámci činností, ktoré nepatria do pôsobnosti práva Európskej únie.

„Môžeme konštatovať, že úrad na ochranu osobných údajov sa neorientuje ani v základnej legislatíve, ktorá upravuje jeho činnosť,“ reagoval Matovičov tlačový odbor.

„Takýmto vyjadrením nielen ukazuje svoju neodbornosť, ale aj prekračuje právomoci. Úrad na ochranu osobných údajov si zrejme neuvedomuje, že takouto činnosťou bude musieť znášať všetky negatívne konzekvencie spôsobené svojím prekročením právomoci.“

Foto N – Vladimír Šimíček

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koronavírus

    Plošné testovanie

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie