Denník N

Matovič ďakoval za 2,5 milióna pretestovaných. Uznal, že niektorí prišli aj z donútenia

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Premiér zopakoval, že naďalej počíta s druhým kolom celoplošného testovania, ktoré by malo byť o týždeň.

Skoro polovicu slovenskej populácie, ktorá sa v sobotu nechala pretestovať, považuje vláda za mimoriadny úspech. Operáciu s názvom Spoločná zodpovednosť hodnotili niektorí ministri na „jednotku s hviezdičkou“.

O výsledkoch informoval premiér Igor Matovič s ministrami v nedeľu ráno v Petržalke blízko jedného z väčších odberných miest.

V sobotu sa pretestovalo 2 581 113 ľudí. Z toho 25 850 bolo pozitívnych, teda zhruba jedno percento. „Chcem vyjadriť nádej, že sme zakročili v poslednej chvíli,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Najväčšie percento pozitívne testovaných bolo v regiónoch, ktoré spadajú pod veliteľstvá Topoľčany, Žilina, Ružomberok a Prešov.

Zdroj – ministerstvo obrany

Poďte aj ďalší

Vláda zároveň vyzvala ľudí, ktorí ešte neboli, aby sa prišli dať otestovať počas nedele – počas doobedia bol na väčšine odberných miest hladký priebeh.

Premiér okrem toho vyzval ľudí, ktorí sú pozitívne testovaní, aby zostali spolu s rodinami v desaťdňovej karanténe.

„Zároveň vás prosím, aby ste bez hanby zavolali ľuďom, s ktorými ste boli v kontakte, a poprosili ich, aby išli na test a aby sa správali v ďalších dňoch mimoriadne obozretne,“ odkázal tým, ktorým vyšiel výsledok pozitívny.

Pre tých, ktorí boli testovaní negatívne, zopakoval, že by sa mali naďalej správať obozretne a dodržiavať všetky hygienické opatrenia.

Pomohla nepriamo prezidentka?

Čím si Matovičova vláda vysvetľuje taký veľký záujem ľudí?

Premiér Matovič uznal, že časť ľudí prišla aj preto, že od nich certifikát vyžadoval zamestnávateľ, a teda neprišli dobrovoľne.

Na brífingu povedal, že sa im ospravedlňuje. Vysvetľoval, že testovanie bolo potrebné v rámci zodpovednosti voči seniorom, onkologickým pacientom, lekárom či zdravotným sestrám, na ktorých dopadá aktuálna pandémia.

„Nechceli sme dopustiť, aby nám nemocnice kľakli na kolená. Len kvôli nim sme vás prinútili ísť na tento test. Bolo to v záujme nás všetkých,“ povedal premiér.

Dotkol sa aj piatkového vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá vyjadrila obavy, že vláda nestihne pretestovať všetkých, ktorí by o test mali záujem.

Premiér na odľahčenie povedal, že aj to možno motivovalo časť ľudí, aby prišli na odberné miesta už v sobotu – z obáv, aby sa na nich dostalo.

„Možno aj tým, že pani prezidentka trochu postrašila ľudí, že sa na každého asi neujde, tak sa ľudia tlačili a tlačili, aby sa na nich ušlo. Dnes už majú vybavené, majú nedeľu a môžu si dať slížikovú,“ povedal premiér.

Matovič a druhé kolo

Matovič zopakoval, že naďalej počíta s druhým kolom celoplošného testovania, ktoré by malo byť o týždeň. Doplnil, že výnimky možno budú „v jednom, dvoch, možno v troch okresoch“ – detaily vraj povie po porade s hygienikmi.

Argumentoval situáciou z Oravy a okresu Bardejov, kde plošné testovanie prebehlo už druhýkrát. V týchto regiónoch bol počet prípadov o 60 percent nižší než minule.

Podľa premiéra teda každé plošné testovanie znižuje počet nakazených približne o polovicu.

Krajniak: Nové SNP

Matovič k sobote ešte povedal, že je hrdý na všetkých, ktorí sa podieľali na testovaní. „Ukázali sme, že Slovenská republika ako spoločenstvo zodpovedných ľudí funguje,“ povedal.

Zdôraznil, že ozbrojené sily za sedemnásť dní dokázali zorganizovať najväčšiu operáciu svojho druhu od vzniku Slovenska. Vyzdvihol aj nasadenie samospráv, policajtov, hasičov a zdravotníkov. Na to, aby nezabudol na samosprávy, upozornil premiéra pred tlačovkou aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Práve Krajniak, ktorý sa podobne ako minulý víkend objavil v maskáčovej uniforme, zašiel pri hodnotení najďalej. Celoplošné testovanie prirovnal k druhému Slovenskému národnému povstaniu.

Slováci podľa neho cez víkend „znovu povstali a ukázali, že ak nie sú veľký národ, tak sú silný národ“. „Schopnosť povstať znamená nebyť pasívny a to dokážu len veľké a silné národy. Buďme hrdí na to, čo sme dokázali,“ dodal.

Špeciálne zdravotníkom ďakoval aj minister zdravotníctva Krajčí, ktorý poznamenal, že zdravotníci „nenechali vládu v štichu“.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Plošné testovanie

Slovensko

Teraz najčítanejšie