Denník N

Aby plošné testovanie fungovalo, musí sa opakovať a byť cielené

Ilustračné foto N - Vladimír Šimíček
Ilustračné foto N – Vladimír Šimíček

Stále ešte máme okolo seba vysokorizikové miesta, ktorým musíme v najbližšom čase venovať zvýšenú pozornosť.

Autorka je epidemiologička

Vládni predstavitelia hodnotia doterajší priebeh plošného testovania ako veľký úspech. Za sobotu sa otestovalo dva a pol milióna ľudí.

Je takmer zázrak, že sa túto celoplošnú akciu podarilo za dva týždne od oznámenia zorganizovať – vďaka patrí najmä obrovskému nasadeniu ozbrojených síl, samospráv, zdravotníkov a ďalších dobrovoľníkov. Je naozaj obdivuhodné, že sa to podarilo.

Je ešte priskoro hodnotiť, aký efekt má celoplošné testovanie na vývoj epidemickej situácie na Slovensku. Vplyv uvidíme najskôr o dva týždne, bude to však účinok kombinovaný s účinkom už zavedených opatrení.

Počet ľudí s pozitívnym výsledkom zachytený zatiaľ za sobotu – takmer 26000 – je dobrá správa. Títo nebudú šíriť infekciu ďalej.

Pre korektnosť je dobré si pripomenúť niekoľko faktov: niektorí z nich sú falošne pozitívni, čo by z epidemiologického hľadiska až tak neprekážalo – budú „len“ zbytočne v karanténe. Okrem tých, čo boli antigénovým testom zachytení ako pozitívni a izolovaní, vieme, že infikovaných ľudí je v populácii viac.

Niektorí z nich sa neboli dať otestovať, niektorí boli, ale majú falošne negatívny výsledok. Je preto veľmi dôležité správe odkomunikovať, že toto testovanie nie je riešenie situácie – je to len krok k spomaleniu šírenia. Pre ľudí s akýmkoľvek výsledkom testu to neznamená koniec obmedzení. Práve naopak. Teraz viac ako inokedy ich musíme dodržiavať, aby sme posilnili účinok opatrení prijatých pred pár týždňami.

Takže tí, čo mali negatívny výsledok, musia byť naďalej opatrní: jednak preto, aby sa nenakazili v najbližších dňoch a týždňoch, a jednak preto, že stále je tu istá pravdepodobnosť, že ich výsledok bol falošne negatívny. Tí, čo mali pozitívny výsledok, musia absolvovať karanténu a aj po nej sa správať zodpovedne.

Hoci to ešte v piatok vyzeralo tak, že zdravotníkov nebude dosť na všetky odberné miesta, v sobotu sa rozbehli takmer všetky – obrovské množstvo ľudí sa zmobilizovalo a pomohlo zorganizovať túto veľmi ambicióznu akciu. To je veľmi potešujúce.

Stále však nemáme vyhrané. Na to, aby plošné testovanie antigénovými testami fungovalo, je potrebné ho uskutočniť opakovane, najlepšie niekoľkokrát za sebou. Neviem, na koľko opakovaní máme zdroje, sily a energiu. Lepším riešením by bolo použiť antigénové testy cielene, nie celoplošne: stále ešte máme okolo seba vysokorizikové miesta, ktorým musíme v najbližšom čase venovať zvýšenú pozornosť, inak bude toto obrovské celospoločenské úsilie vynaložené za posledný týždeň zbytočné – oblasti s vysokým výskytom prípadov, hranice, marginalizované komunity, nemocnice, domovy sociálnych služieb.

Je pred nami ešte dlhá cesta, verme, že toto bol krok správnym smerom.

Plošné testovanie

Komentáre

Teraz najčítanejšie