Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Matovič to zvládol

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Len aby teraz premiér neuveril vo svoju výnimočnosť. 2. Odhalili sme časť nakazených, ale stačiť to nebude. 3. Takú strašidelnú justičnú bilanciu nemajú nikde na svete.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben


 

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Len aby teraz premiér neuveril vo svoju výnimočnosť

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v piatok mýlila, keď predčasne dala najavo, že testovanie sa podľa nej skončí organizačným fiaskom. Svoj omyl už aj priznala, pretože opak je pravdou.

Relatívne bezbolestne pretestované milióny ľudí sú veľkým úspechom vlády. Premiér Igor Matovič je právom spokojný aj napriek tomu, že výsledok nie je ani tak dôsledkom jeho organizačných schopností, ale zachránili ho samosprávy, dobrovoľníci a čiastočne i lekári zo zahraničia.

Čaputovej zlý odhad pritom nebol postavený na vode. Vychádzala z informácií generálov, starostov a primátorov, ktorí tesne pred jej vystúpením bili na poplach, že sa testovanie nedá stihnúť, pretože zdravotníkmi bolo obsadených len 60 percent tímov atď. To, že sa všetko nakoniec stihlo, je naozaj malý zázrak.

Lenže ten nič nehovorí o tom, aké budú protiepidemické výsledky testovania. A už vôbec sa prezidentka nemýli v tom, že ani výnimočná situácia nesmie byť dôvodom na porušovanie zákonov zo strany štátu (napríklad hrozba stratou zamestnania pre tých, čo sa nešli otestovať, alebo kontroly vášho zdravotného stavu v potravinách).

Pri hodnotení víkendovej akcie preto treba neustále rozlišovať dve roviny – politickú a odbornú. V prvej časti newsfiltra vybavme politickú.

Vážne riziko Matovičovho úspechu

Igor Matovič má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Plošné testovanie

Komentáre

Teraz najčítanejšie