Denník N

Športovkyňa po kariére: Po 30 životopisoch bez odozvy sa necítite ako plnohodnotný človek

Veronika Hrončeková. Foto - CSM Târgoviște/archív V. H.
Veronika Hrončeková. Foto – CSM Târgoviște/archív V. H.

Ak sa niekto venuje športu, neznamená to, že nevie, ako fungujú úrady alebo pošta, hovorí bývalá volejbalistka.

Bývalá volejbalová reprezentantka Veronika Hrončeková s príchodom koronakrízy zároveň ukončila kariéru a v novom živote začínala úplne od začiatku. O konci kariéry a hľadaní zamestnania začala písať na svojom webe odblokudoblogu.eu.

„Volejbalový svet je malá bublina a každý v ňom každého pozná. Na pracovnom pohovore a v zamestnaní to však tak nefunguje a zamestnávateľom je úplne jedno, či ste strávili pätnásť rokov v reprezentácii alebo nie,“ hovorí.

Dočítate sa:

  • prečo sa na ňu zamestnávatelia pozerali cez prsty
  • čo jej pomohlo nájsť si prácu, aj keď nemala prax
  • aký je život v športovej bubline a čo prichádza po ňom

Ako si spomínate na prvý deň, keď ste už neboli profesionálnou volejbalistkou?

Bol veľmi špecifický, pretože som s volejbalom skončila počas prvej vlny koronakrízy. Vrátila som sa z Izraela a na druhý deň som sa zobudila do povinnej karantény. Rozhodnutie o konci kariéry som však urobila s polročným predstihom. Vedela som, že ten deň nastane, a pripravovala som sa naň dlhodobo. Mala som za sebou dostatočne dlhé obdobie, počas ktorého som sa s koncom kariéry mohla vyrovnať. Čakalo ma veľa premýšľania.

Nad čím?

Nad základnými životnými otázkami, ktoré som dovtedy nikdy neriešila: čo budem robiť, kde sa zamestnám a či ma vôbec niekto zamestná. Dobre som si uvedomovala, že nemám žiadne pracovné skúsenosti a nemusí to ísť ľahko. Odhadovala som, že pol roka budem bez práce, čo ma vôbec netešilo. Som veľmi šťastná, že to napokon dopadlo inak.

Hokejista Ľubomír Višňovský nám vravel, že bol po skončení kariéry nervózny a cítil sa nepotrebný. Zažívali ste podobné pocity?

Extrémne zbytočná som sa cítila vo chvíľach, keď som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie