Denník N

Americký konvoj na Slovensku – nedramatizovať a ukázať naše záujmy

FOTO - TASR
FOTO – TASR

Musíme sa na veci pozerať racionálne, na základe svojich záujmov, hodnôt a nedávať dôležitosť malej, ale o to hlasnejšej skupinke.

O niekoľko týždňov sa v susednom Maďarsku uskutoční vojenské cvičenie s účasťou maďarských a amerických vojakov. Americkí vojaci do Maďarska prídu zo svojich základní v Nemecku, a už aj pri letmom pohľade na mapu je zrejmé, že sa s vysokou pravdepodobnosťou presunú aj cez Slovensko.

Hoci ešte nie sú známe ani detaily, už sa začali formovať skupinky ľudí s rôznymi profilmi, ktorí sa chcú postaviť proti prechodu spojencov. Samozrejme majú demokratické právo demonštrovať voči čomukoľvek, dokonca aj proti zdravému rozumu.

Našou úlohou je pozerať sa na veci racionálne, na základe svojich záujmov, hodnôt a nedávať zbytočne veľkú dôležitosť malej, ale o to hlasnejšej skupinke, ktorá chýbajúce odborné argumenty nahradzuje intenzitou hlasu. Tento článok je pokusom o racionálne vysvetlenie toho, čo to celé znamená.

Nariekanie a potreba dáždnika

Na presun amerického konvoja sa teda môžeme pozerať z troch perspektív: cez naše záujmy, cez naše hodnoty a cez prizmu zdravého rozumu, ktorý často v tej umelo vytvorenej hystérii zaniká. Naším prvoradým záujmom sú čo najvyššie možné garancie bezpečnosti Európy. Keďže ani v súčasnosti, ani v predvídateľnej budúcnosti európske štáty, či už individuálne, alebo v rámci Európskej únie, nebudú schopné samotné garantovať bezpečnosť kontinentu, je NATO a v rámci toho americká politická a vojenská prítomnosť v Európe nenahraditeľná.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie