Denník N

Týždeň v behu: Najrýchlejší muž sveta vyzerá skôr ako lajdák, ale trest za doping si zaslúži

Christian Coleman po výhre v šprinte na 100m na MS 2019. Foto – AP
Christian Coleman po výhre v šprinte na 100m na MS 2019. Foto – AP

[Pridajte sa do facebookovej skupiny, v ktorej môžete debatovať o profesionálnom športe, prinášať námety redakcii alebo jej klásť otázky. Každý večer v nej nájdete sumár správ.]

Dobrý deň,

olympiáda v Tokiu bude bez najrýchlejšieho muža planéty. Aktuálny majster sveta v behu na 100 metrov Američan Christian Coleman dostal dvojročný zákaz činnosti za porušenie antidopingových pravidiel. Zákaz súťažiť mu začal plynúť od 14. mája, budúcoročné hry tak určite nestihne.

Pre svetový šprint na 100 m to okrem iného znamená, že spomedzi 50 najlepších časov histórie sa len 15 netýka šprintéra, ktorý by počas kariéry nedostal dištanc. Všetkých 15 výkonov zabehol Usain Bolt.

Týždeň v behu je týždenný newsletter, ktorý vychádza v utorok a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.


Nedávno podobný trest odpustili

Aktuálny majster sveta pyká za to, že ho trikrát v priebehu 12 mesiacov nenašli antidopingoví komisári na mieste, ktoré nahlásil na dopingovú kontrolu.

Podobný priestupok však nie je u vrcholových športovcov ojedinelý a nemusí zákonite znamenať, že športovec pred komisármi niečo skrýva. Systém ADAMS, cez ktorý atléti informujú komisárov, je pomerne zložitý a aj malá nepozornosť či administratívna chyba môže byť neskôr veľkým problémom.

Tento fakt si uvedomujú aj antidopingové úrady a v podobných situáciách sú k atlétom často benevolentní.

Dôkazom je aj takmer identický prípad, o ktorom sme písali v predchádzajúcom vydaní Týždňa v behu. Týkal sa majsterky sveta na 400 m Salwy Eid Naserovej, ktorú pred pár dňami oslobodili spod obvinení.

Zdá sa však, že Coleman to pri rovnakom priestupku nebude mať také jednoduché. A to aj napriek tomu, že všetky jeho doterajšie vzorky boli negatívne.

Varoval ho aj prezident

Christian Coleman má 24 rokov a veľký talent. Pri zisku zlata na minuloročných MS v Dauhe dosiahol šiesty najrýchlejší čas histórie (9,76) a na olympiáde mal byť hlavným favoritom najsledovanejšej disciplíny. Aj preto s ním firma Nike uzavrela kontrakt, ktorý mu ročne prinesie sedemcifernú sumu.

Američan by tak mohol byť pýchou Svetovej atletiky (WA) – inštitúcie, ktorá zastrešuje tento šport. Deje sa však presný opak a WA už pri Američanovi stráca trpezlivosť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie